Wpis z mikrobloga

#programowanie #it #pracait #korposwiat #pieniadze #praca
Dlaczego ciągle widzę artykuły pt. Dobre zarobki w IT mimo że w IT trwa kryzys na rynku pracy od ponad roku?
Dlaczego prawie nigdy nie widzę artykułów zarobki w medycynie?

W IT jest słabo a będzie jeszcze gorzej. Ktokolwiek wpisze w Google dobrze płatne zawody wyskakuje mu masa artykułów o tym jak świetnie zarabia się w IT.

Wsrod zawodow wybieranych przez pokolenie Z na pierwszym miejscu są zawody informatyczne.

Dlaczego media sprzedają bajki o tym że w IT zarabia się najwięcej gdy to nieprawda?
Zobaczcie ze rynek IT jest najbardziej zbadany pod kontem plac. Tutaj place monitorowane są z dokładnością do miesiąca, stanowiska. Raporty placowe są w necie dostępne dla każdego.

A gdzie ja znajdę taki dokładny raport dla zarobków lekarzy lub handlowców? Te dane są ściśle chronione.

A taki lekarz bierze 300 zł za 15 minut konsultacji i w mediach nie ma o tym artykułów że lekarze zarabiają krocie, pracuja po 4h dziennie w przychodni kupują kilka mieszkań na wynajem, nie ma artykułów o tym że w Polsce brakuje 50 tysięcy lekarzy a kolejki są na pół roku.

IT to najbardziej frajerska branża. Polskie IT stoi na tym że polscy programiści zarabiają 40% zachodniej stawki, ale paradoksalnie są nazywani najlepiej zarabiającym zawodem w Polsce.

Właściciele small business, lekarze to jest klasa wyższa a nie jakiś programista biedak za 15k po podatkach 10k netto. Fryzjer po technikum potrafi brać za farbowanie włosów 1k od baby. To jest biznes a nie jakieś biedaprogramowanie.
Dobry biznes robi się na baranach z ulicy. Dlatego taki lekarz zarabia krocie bo dyktuje sobie stawki dla Halinki z ulicy. A programista? Czy ma jakieś pole do negocjacji? Zacznie dopraszac się o podwyżkę korpo zastąpi go w 5 sekund nowym niewolnikiem.

Wolne zawody lekarz, fryzjer, prawnik, doradca podatkowy to sa zawody w ktorych zarabia sie kokosy a nie programisci ktorzy nie maja zadnego pola do negocjacji stawek.
  • 31
  • Odpowiedz
budowlaniec to lipa ale medycyna to był i jest najlepszy kierunek studiów


@Alfiarz: Lekarz ze specjalizacją w wieku 36 lat - zarobki około 8000 zł netto bez dyżurów. Z dyżurami 12 tys. To nie wiem czy taki najlepszy. Jako programista w tym wieku zarabiałem znacznie więcej i to bez dyżurów.
  • Odpowiedz
@Krolik: xdd jako lekarz masz to czego nie masz jako programista - uprawnienia. nikt cie nie ruszy jak będziesz nawet #!$%@? lekarzem za te 12k. W dodatku dajesz skrajny wiek 26 lat. wyedy większość korpoludzi ma max 10k brutto ostatnio widziałem t sql developer 9k brutto 2 lata expa wymagane
  • Odpowiedz
@Alfiarz: źle przeczytałeś - 36 lat, nie 26. W wieku 26 lat to lekarz zarabia minimalną podając frytki w macu.

Żaden lekarz po 2 latach pracy nie ma 9k brutto. Po 2 latach nie ma specjalizacji, zarabia grosze i parzy kawę specjalistom w szpitalu.

A co do uprawnień, to ma np takie uprawnienie pójść do więzienia za błąd.
  • Odpowiedz
@Krolik: w wieku 25 kończysz med i na stażu masz podstawki z 6 k/ brutto. Na specjalizacji jak ciesniesz dyzury 30k na ręke zaden problem w wieku 28 lat. Tylko to jest tak za 300h pracy no ale w przyszlosci za 10 minut 350 zl jako specjalista.
  • Odpowiedz
@centerario: nie, mam lekarza po specjalizacji w rodzinie i z dyżurami max wychodzi 12k netto. Fizycznie nie da się mieć co drugi dzień dyżuru, więc te 30k to sobie możesz między bajki włożyć.
  • Odpowiedz
@centerario: na tej zasadzie to ja znam ziomka, który jako programista w tym wieku miał 80k / miesiąc bez nadgodzin (pracuje zdalnie w HFT dla jakiegoś banku inwestycyjnego). I drugiego który założył firmę szkoleniową i ma grubo ponad 100k na miesiąc. Ale to są pojedyncze przypadki, a nie średnia. W medycynie jest kilka specjalizacji dających niezłą kasę oraz mnóstwo dających taką sobie. Jako internista, onkolog czy pediatra to o 30k możesz
  • Odpowiedz
@Krolik: na wynagrodzenia pl masz etat nie kontrakty, jaki lekarz przyjdzie do pracy teraz na etat, a nie kontrakt xd. Ten ginekolog o ktorym mowie pracuje w zwyklym szpitalu czyli odnosząc się do programisty, ktory pracuje w typowej firmie. Lekarze lepszych specek typu derma, endokrynologia, gineksy na prywacie potrafia 100k miesiecznie dobic. 10k miesięcznie to zarabia lekarz rok od skonczenia medycyny. Lekarze maja samochody na leasing gdzie oplata miesieczna za taki
  • Odpowiedz