Wpis z mikrobloga

Potrzebuje pomocy z #smarthome. Wykończam sobie mieszkanko i chciałem zamontować sobie jakiś system do sterowania włącznikami światła, głowicami do grzejników i ew. wpiąć w to jakieś czujniki, np. ruchu, temperatury etc. Chciałbym aby był to system działający offline, najlepiej kompatybilny z Home Assistant i Domoticz oparty o Z-wave lub ZigBee.

Myślałem, że będzie pełno urządzeń do wyboru a z tego co widzę to jedyne włączniki światła jakie można kupić w Polsce na z-wave to Walli od Fibaro. Z kolei te na ZigBee często wymagają instalowania apek producenta i na forach ludzie piszą, że integracja z Home Assistant bywa upierdliwa.

Generalnie chciałbym sobie to sam skonfigurować a firmie która wykończa mi mieszkanie podesłać tylko listę włączników światła i głowice do grzejników które mają mi zamontować. Resztę ogarnę sobie sam.

Ewentualnie może być jakiś zamknięty system jeśli jest warty uwagi i działa offline. Będę bardzo wdzięczny za rekomendacje.

#pytaniedoeksperta #smarthome #fibaro #homeassistant #domoticz
  • 8
  • Odpowiedz
  • 0
@skrogg: Dzięki!

Znalazłem taką listę urządzeń kompatybilnych z HA i Zigbee2MQTT.
https://zigbee.blakadder.com/all.html

To nie jest tak, że jednak urządzenie musi być na tej liście aby działało z tym donglem?

Przy okazji, czy wiesz może, czy jak coś jest kompatybilne z Zigbee2MQTT to autoantycznie też jest kompatybilne z HA? Bo skoro HA ma integrację z Zigbee2MQTT to chyba jak coś jest kompatybilne z Zigbee2MQTT to powinno być i z HA?
  • Odpowiedz
Jeżeli jesteś na etapie wykonywania instalacji elektrycznej to proponuję puścić kable sygnałowe do włączników i zrobić wszystko na przekaznikach znajdujących się w skrzynce z bezpiecznikami.
  • Odpowiedz
  • 0
@TheDziobaker tek jak mówi @leckimarcin
do do ZigBee to:
- lista którą podałeś: to, że czegoś tam nie ma, nie znaczy, że nie jest obsługiwane, tylko, że nikt tego czegoś tam nie dodał
- w HA są dwie najpopularniejsze integrację do ZigBee: zigbee2mqtt oraz ZHA
  • Odpowiedz
@leckimarcin: hej rozszerzysz ta wypowiedz? wiele lat temu slyszalem ze rozwiazania bateryjne nie sprawdzaja sie botrzeba je ciagle ladowac plus jest niestabilne polaczenie miedzy modulami. To dalej jest problem i trzeba miec jednak kable?

Jeżeli jesteś na etapie wykonywania instalacji elektrycznej to proponuję puścić kable sygnałowe do włączników i zrobić wszystko na przekaznikach znajdujących się w skrzynce z bezpiecznikami.
  • Odpowiedz
@Tyfus: każdy robi jak uważa, ja nie mając tynków położyłem kable sygnałowe z włączników. Elementy wykonawcze mam w skrzynce bezpiecznikowej. Dzięki temu steruje wszystkim za pomocą HA
  • Odpowiedz