Wpis z mikrobloga

Kupiłem we wrześniu 2023 mieszkanie od dewelopera, tydzień temu byłem u notariusza podpisać umowę o ustanowienie odrębnej własności lokalu razem z hipoteką. Teraz z tego co wiem muszę wypełnić wniosek IN-1 (podatek od nieruchomości). Umowę deweloperską podpisaliśmy z narzeczoną jako współwłaściciele 50% / 50%, jednak ostatni akt notarialny podpisywaliśmy już jako małżeństwo. Mam 2 pytania:
1. Na stronie przyjazne-deklaracje.pl mam 2 opcje do zaznaczenia:
- Właściciel, użytkownik wieczysty lub posiadacz
- Współwłaściciel, współużytkownik wieczysty lub współposiadacz
- Małżonek bez rozdzielności majątkowej
Którą opcję powinienem zaznaczyć? W moim przypadku 2 ostatnie opcje tutaj pasują.
2. Od którego dnia powinienem liczyć obowiązek i rok podatkowy? od dnia kiedy nastąpił odbiór budowlany mieszkania czyli wrzesień 2023 (w tym wypadku z tego co rozumiem powinienem w formularzu wpisać październik 2023) czy może liczyć to od dnia kiedy podpisałem umowę o ustanowienie odrębnej własności z notariuszem?

#podatki #nieruchomosci
  • 5
  • Odpowiedz
@miro97: co do pytania nr 2 to od dnia przeniesienia własności u notariusza, jeśli chodzi o pytanie nr.1 to ja bym traktował to jako współwłasność małżeńska ale tego nie jestem pewny na 100%
  • Odpowiedz
@miro97: małżonek bez rozdzielności majątkowej (jeżeli macie ustawową wspólność majątkową), za 2023 nie zapłacisz podatku, nowa decyzja przyjdzie za 2024, jednak wpisz datę ustanowienia odrębnej własności mieszkania
  • Odpowiedz
  • 0
@MonsterKill @Remdium Dzięki! Jeszcze pozwolę sobie dopytać - w formularzu mam pytanie:

Podaj powierzchnię łączną ze wszystkich kondygnacji z podziałem na wskazane wysokości od podłogi do sufitu.


W dodatkowych informacjach jest napisane, że za kondygnację uważa się garaż, w akcie notarialnym nie mam napisane ile m2 ma garaż. W akcie mam tylko informację ile m2 ma moje mieszkanie (bez rozróżnienia na wysokość poniżej 2.2m i powyżej 2.2m jak ma to miejsce w
  • Odpowiedz
@miro97 w AN nie ma tych danych, bo ich być nie musi. Umowa sprzedaży to prawo cywilne, deklaracja IN-1 to podatkowe. Idź do pani z urzędu i ona za Ciebie ten formularz wypełni (serio)
  • Odpowiedz