Wpis z mikrobloga

Ostatnio na reddicie znalazłem subreddit r/leetcode. Koncept mi znany pamiętam jak z 10 lat temu jak zaczynałem się uczyć programowania to robiłem zadanka na SPOJ w c++ jakieś proste żeby nauczyć się jak działa pętla i if. Ale leetcode okazuje się że to taki standard, podstawa podstaw żeby w ogóle istnieć jako programista w USA. Gdy ktoś dostaje robotę jako SWE w USA pierwsze pytanie to ile rozwiązał zadań na leetcode. Jakbyś powiedział że nie robisz po pracy zadań na leetcode to by każdy patrzył na ciebie jak na jakiegoś dziwoląga. To co tam się #!$%@? to jedno wielkie X D. Rynek pracy w Ameryce naprawdę jest #!$%@?. Ludzie grinduja te zadanka bawia sie w jakieś programowanie dynamiczne, ogólnie kują teorie algorytmów. W mojej głowie takie coś to było dobre dla studentów lub naukowców bawiących się w zawody z algorytmiki i żyłem cały czas w przeświadczeniu że to tak naprawdę osobna dziedzina w zupełnie oderwana od naszej branży, coś jak jakieś zawody matematyczne tylko że zamiast kartki piszesz jakiś rozwiązanie w pythonie. Tymczasem okazuje się że masa programistów codziennie siedzi nad tymi zadaniami byle tylko dostać pracę w FAANG. Potem piszą posty gdzie płaczą i chcą się zabić bo odpadli na którymś tam etapie do jakiegoś korpo po 2 latach XD przygotowań. Naprawdę coś niesamowitego, czuję się jakbym odkrył jakieś nowy gatunek ludzki a myślałem że moja branże znam już na wylot i nic mnie nie zaskoczy.

#programowanie #programista15k
  • 9
W mojej głowie takie coś to było dobre dla studentów lub naukowców bawiących się w zawody z algorytmiki


@PoteznyMagWody: ostatnio użyłem w międzynarodowym środowisku pracowników stwierdzenia że struktura drzewiasta to graf acykliczny to widziałem zdziwienie na większości twarzy...

10 lat temu przynajmniej 2/3 programistów przyznała by mi rację i mógłbym kontynuować...

A i nie mówiłem o algorytmie tylko o designu systemu do zarządzania danymi...
@PoteznyMagWody: typowa odpowiedz wykopka ktory nie ogarnia rynku USA i mysli ze kazdy tam grinduje leetcode jak hindus wyrobas.

Moje stawki sa niskie jak na contractora na moim poziomie.

Znam wielu programistow z US i kazdy ma #!$%@? na leetcode a zarabiaja wiecej niz ja.

FAANG nie ma sensu, #!$%@? najwiekszy a stawki przecietne.
równie dobrze mógłbyś programować z psami ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@FairPlay: Panie takie czasy - bootcampy, self-made, etc...

Im więcej lat mam tym mniej wyróżniam się skillem czysto programistycznym, a moimi atutami jest myślenie na odpowiednim poziomie zlożoności i szybkie przeskakiwanie po różnych zoomach na problem.
stwierdzenia że struktura drzewiasta to graf acykliczny to widziałem zdziwienie na większości twarzy...


@kobrys13: może dlatego, że w zasadzie po prostu użyłeś definicji struktury drzewiastej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie wiem co taka informacja miałaby wnieść, może to fakt że mam edukację branżową, ale wydaje mi się że każdy przynajmniej na poziomie intuicyjnym rozumie, że drzewo to graf acykliczny, czym innym mogłoby być

@PoteznyMagWody: faktycznie do
@PoteznyMagWody: serio ktoś katuje leetcoda tylko po to żeby dostać robotę w jakims gównianym korpo ? Jest tyle rzeczy do nauki w IT, tyle ciekawych projektów do zrobienia, rzeczy do odkrycia, tyle ciekawych firm które tego nie wymagają, a ludzie którzy nazywają siebie 'inżynierami', robią to tylko po to żeby jaśnie pan chcial ich zatrudnić. A jak będą cięcia to bez mrugnięcia z okiem, niezależnie od ich stażu/pozycji wywali ich na