Wpis z mikrobloga

Ciekawy jestem czy budując mały dom 100m2 można rozważać ogrzewanie na zasadzie:
- klimatyzacja w salonie z kuchnią
- 1kW grzejniki elektryczne w 3 sypialniach albo kocioł elektryczny podłączony do podłogówki, grzałka w zasobniku CWU. Z czego na początku tylko jedna sypialnia byłaby ogrzewana do komfortowej temperatury.
- magazyn energii ładowany jedynie w tańszej taryfie

Oczywiście wszędzie wykonana podłogówka a w projekcie PC. Pewnie byłby problem z odbiorem takiego budynku? W późniejszym etapie doposażenie budynku w PC.

#budujzwykopem #dom #budowadomu #hydraulika #elektryka
#pytanie
  • 9
@cotozazycie: nieekonomiczne trochę, dodatkowo będziesz mieszkać w niedogrzanym domu i mogą być problemy z wilgocią/pleśnią. Elektryczne przepływowe grzanie jest drogie ale chyba najprostsze do zrobienia.
Magazyn energii w formie baterii czy wielka butla z ciepłą wodą?
@Mirrabolo: tak, zasobnik ok, tańszy i prostszy ale trochę miejsca zajmuje i nie zasili urządzeń. Taki magazyn no drogi ale też potem trochę się zwraca bo zasili wszystkie urządzenia z 2 taryfy.

Tak lepiej byłoby ogrzewać wszystkie pomieszczenia do temp pokojowej zdaję sobie z tego sprawę. Ciekawe czy koszt eksploatacji takiego mixu klimatyzacja + farelki zasilane z 2 taryfy byłby porównywalny do ogrzewania gazem?
@cotozazycie: ciężko stwierdzić. prawdopodobnie nagrzejesz pomieszczenie ale wydaje mi się że 1kW grzejnik to trochę mało. Wodny akumuluje ciepło elektryczny jak wyłączysz szybko stygnie.

Koszt magazynu energii nigdy Ci się nie zwróci. Nie w tych cenach i przy tej wydajności. Gdyby jeszcze były ładowane z PV to jeszcze jakoś da się to obronić (ignorując koszt instalacji PV)

Ewentualnie osobny obwód do domu zasilający lodówkę i kamery/router/telewizor/oświetlenie który może się przełączać jak
@Mirrabolo:

Tyle tylko, że magazyn jest jakby rozwojowy, bo potem można dołożyć jeszcze PV offgrid a z gazem patrząc na to co się wyrabia w UE to tak jednak niepewnie. Bo znów samej PC bez magazynu nie da się zasilić jedynie z 2 taryfy a PC i magazyn to za drogo jednak. Klime kupię za 3kzł, grzejniki to pomijalny koszt.
@cotozazycie: No jasne ale skoro masz tyle środków do zainwestowania to nie lepiej zrobić po ludzku system CO? nawet jeśli uznasz że to plan "przyszłościowy" to skumulowane koszta na przestrzeni lat mogą być wysokie.

Magazyn energii też trzeba wiedzieć jak rozwijać. Po pewnym czasie parametry będą się rozjeżdżać i magazyn będzie tak dobry jak jego najgorszy moduł. Łączenie równolegle też jest rozwiązaniem połowicznym po jeśli zepsuje się stary moduł to nowy
@Mirrabolo:

Czyli jednym słowem obecnie nie ma co kombinować zbytnio, nadal się idzie w gaz i ewentualnie PV jedynie do podgrzania cwu latem i w słoneczne dni w zasobniku? Też tak naprawdę klimatyzacja w naszym klimacie jeszcze jest zbędna. Te 2 tygodnie upałów lepiej spędzić gdzieś nad jeziorkiem na plaży. ;) Więc służyłaby jedynie do ogrzewania salonu.
@cotozazycie: o PV czy się opłaca teraz to nie wiem. miałem brać ale w mojej okolicy jest problem z odłączaniem inwerterów przez lokalnego dostawcy prądu i ludzie #!$%@? chodzą. PV fajne jak masz dobrze ocieplony dom ale gdyby dopięli u mnie plany z zagazowaniem wsi to bez wahania szedłbym w gaz. Ewentualnie butla z gazem przed domem.

Najlepiej zrobić zwiad po okolicy po sąsiadach co im się sprawdza bo Dolnośląskie here
@Mirrabolo: malopolska i jest gaz na działce. Teraz też nie ma zbyt mroźnych zim. Przez te kilka dni silnych mrozów można się dogrzać dodatkowo farelka jeśli ktoś ma PC.

Ale PC to jest dosyć skoplilowane i drogie urządzenie.