Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #kredythipoteczny

Mam pytanie do osób, które sprzedawały mieszkanie kupione na kredyt przed upływem 5 lat od zakupu. Wiem już, że środki od kupującego w pierwszej kolejności spłacają saldo kredytu do zera, a reszta trafia do mnie. Czy wrzucenie tych środków w nowy kredyt hipoteczny (nadpłata) uchroni mnie od płacenia podatku? Jeśli tak, to w jaki sposób powinnam dać o tym znać US? Po prostu informuję ich, że środki ze sprzedaży zasiliły kredyt hipoteczny i tyle?
  • 7
  • Odpowiedz
@oliwka_widmo: Od czasu nowelizacji ustawy o PIT w roku 2022 za wydatki na cele mieszkaniowe uznaje się również:

wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością lub prawem majątkowym na cele określone w ust. 25 pkt 1, w tym także gdy wydatki te odpowiadają równowartości wydatków uwzględnionych w kosztach uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust.
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol Wiem o tym, ale tutaj nie chodzi o kredyt zaciągnięty na zbywaną nieruchomość, tylko o nowy kredyt na nową nieruchomość. W podobnym czasie sprzedaję mieszkanie i kupuję nowe.
  • Odpowiedz