Wpis z mikrobloga

#elektryka #elektronika #smarthome #zigbee #automatyka #homeassistant

Hej mirasy, mam takie ustrojstwo (pic rel)

Chcę je wsadzić do puchy, podłączając w ten sposób, że ustrojstwo ma nie odcinać (fizycznie) prądu od żarówek - żarówki będą sterowane przez Zigbee.

W puszce mam 3 kabelki. Czy da się to jakoś zrobić, żeby zarówno urządzenie jak i żarówki były CAŁY CZAS zasilane?
programista_1k - #elektryka #elektronika #smarthome #zigbee #automatyka #homeassistan...

źródło: IMG_20240225_134633

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
Chcę je wsadzić do puchy, podłączając w ten sposób, że ustrojstwo ma nie odcinać (fizycznie) prądu od żarówek - żarówki będą sterowane przez Zigbee.


@programista_1k: To po co one? Skoro żarówki chcesz cały czas zasilać?
  • Odpowiedz
@programista_1k: trochę nie rozumiem o co chodzi. To ustrojstwo, zigbee, jest właśnie chyba po to żeby sterować żarówkami, czyli odcinać od nich prąd. Jeżeli będziesz miał żarówki czaly czas zasilane to one cały czas będą ci się świecić.

Wiem że zapewne chodzi ci o coś innego, ale musisz to dokładniej opisać. Opisz najlepiej jak to teraz działa i jak chcesz żeby działało
  • Odpowiedz
@hrumque: Żeby nie musieć zaklejać przełączników taśmą żeby nikt mi prądu od żarówek nie odcinał, żeby ładnie wyglądało, żeby dało się żarówkę wyłączyć w sposób "intuicyjny". To są smart żarówki, nie muszę im prądu odcinać żeby je wyłączyć.

@hrumque Do sterowania, żarówki będę wyłączał z serwera

Ustrojstwo zamiast odcinać prąd ma wysyłać do serwera sygnał o wyłączeniu, serwer dalej to poda na żarówkę i każe jej się wyłączyć. Jak ustrojstwo odetnie
  • Odpowiedz
@programista_1k: nie no, to ja rozumiem, ale w takim wypadku po co ci takie ustrojstwo całe wielkie, z zawartością przekaźników sterujących 3wyjściami itd...

Oczywiście że można tego użyć, ale to jakbyś używał specjalnej dodatkowej myszki jako przycisk do papieru na biurku ;)
  • Odpowiedz
@Strigiformesman: Tak, światełko. Jeśli chodzi o elektrykę jestem debilem jak coś. Nie kapuję trochę tego rysunku. Z tego co z niego rozumiem i tak im prąd odetnę jak nacisnę guzik.

Żarówki mam 3, ale zasilanie idzie do nich z jednego kabla (zwykły żyrandol).

@hrumque A to co innego polecisz?
  • Odpowiedz
@programista_1k

Powiem Ci szczerze że strasznie nie potrafisz opisać problemu. Inżynier powinien być w stanie przedstawić swój problem składnie, zwięźle i klarownie.

Czyli tak:
1. Masz wyłącznik światła do klasycznej puszki fi 60 na ścianę.
2. Wyłącznik ten umożliwia sterowanie klasycznymi żarówkami za pomocą dotknięć wyłącznika a także za pomocą sieci ZigBee
3. Masz i inteligentne żarówki które chcesz obsługiwać tylko przez ZigBee.

Twój pomysł to:
1. Przełącznik ma informować serwer ZigBee
  • Odpowiedz
@Pan_krecik: Tak, dokładnie o to chodzi. Wybaczcie jeśli mój opis był niejasny.

Czyli dobrze rozumiem, że wsadzam do urządzenia:
N do dziury z N
L do dziury L

I tu mam dylemat - do czego zewrzeć żarówkę (L1). Do N czy do L? Do L wydaje mi się, że nie. Ale jak mówiłem, jeśli chodzi o elektrykę jestem kretynem. Nie aż takim, żeby to robić pod napięciem na szczęście, korki dam
programista1k - @Pankrecik: Tak, dokładnie o to chodzi. Wybaczcie jeśli mój opis był ...

źródło: IMG_20240225_134633

Pobierz
  • Odpowiedz
@programista_1k: no to podłączasz L i N zgodnie z rysunkiem na obudowie ustrojstwa, a przewód L1 wpinasz razem z L. Te opisane jako L1 L2 i L3 zostawiasz niepodłączone.

(oczywiście zakładam, że poprawnie się domyślam, co tam masz, bo cały czas nie mam pewności).
  • Odpowiedz
@programista_1k

Oj...bo mi skóra ścierpła na plecach xD
Nie! Nigdy nie łącz L z N! Zrobisz zwarcie i wywali Ci bezpieczniki.

Po prostu przewód który był wkręcony pod L1 (wyjście na żarówkę) należy podłączyć dołączyć do przewodu L.

Czyli do zacisku L ma wchodzić zasilanie (przewód L) oraz wyjście na żarówkę (przewód L1).

Poproś jakiegoś elektryka to Ci to podłączy, albo tatę, albo kogokolwiek... Bo widzę że faktycznie nie masz pojęcia (bez
  • Odpowiedz
@Pan_krecik: Nie obrażam się, spokojnie. Jak będę wiedział jak to to podłączę. Pociągnąłem sobie prąd do szafy, pomontowałem gniazdka i standardowe włączniki, zaprojektowałem i zbudowałem dzwonek, elektrozamek, wszyscy żyją, korków też jeszcze ani razu nie #!$%@?ło. Podłączenie 3 kabelków w odpowiednie miejsca według kolorków to nie jest jakiś rocket science. Problem pojawia się jak te kabelki trzeba podłączyć niestandardowo - żeby to ustrojstwo nie było takie drogie to już bym to
  • Odpowiedz