Wpis z mikrobloga

Postanowiłem nauczyć synów jak działa inflacja. A dokładniej - zademonstrować.

W szkole dzieciaki zbierają karty Panini z piłkarzami - od tych aktualnych, po nieco starsze. Ja akurat testowałem coś w robocie i musiałem w tym celu zamówić dowolny produkt zza granicy (ale na określoną kwotę). Akurat nawinęła mi się babka sprzedająca hurtowo przecenione karty (z 2022, MŚ w Katarze). Kupiłem więc 8 kartonów "big packów", bo akurat tak mi pasowało kwotowo. Każdy karton to 12 saszetek po 22 karty. Razem przeszło dwa tysiące (!) kart. Serious business.

Najpierw moje chłopaki dostały po kilka paczek i oczywiście podjarani, bo dużo kart, w tym parę rzadkich, koledzy chcą się wymieniać, a moi chętnie to zrobią, bo mają sporo powtórek, więc w ogóle super.

Nie wiedzą jeszcze, że za kilka dni ich koledzy zbierający te karty (ok. 20 chłopaków w dwóch klasach, pi razy oko) dostaną w prezencie po 2 paczki kart na głowę. Blisko 1000 nowych kart na rynku ( ͜͡ʖ ͡€)

Mbappe Top Master dopiero co chodził po kilka (4-8) innych, dobrych / niepospolitych kart za sztukę. Zobaczymy jaki będzie kurs wymiany za tydzień.

Piękna to będzie lekcja, nie zapomną jej nigdy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#heheszki #finanse #ekonomia #dzieci #panini
Regis86 - Postanowiłem nauczyć synów jak działa inflacja. A dokładniej - zademonstrow...

źródło: 08f249c50fb13eeb24bdd14e5111ceeff0213bd0851b336b04b1621f9dc840c9

Pobierz
  • 47
@Regis86: jak dla mnie sensowna postawa. Z opisu wynika, że połowę czyli około 1000 kart dostają Twoje dzieciaki, druga połowa trafia na rynek. Gdyby wszystkie karty poszły do Twoich dzieciaków, to zdominowaliby rynek i moim zdaniem zostaliby odtrąceni od grupy.
Myślę, że podobnie zadziałałoby to w firmie, gdyby jakiś pracownik opracował coś co przynosi spore zyski. Gdyby dostał solidną , jawną na forum firmy, premię (np. 20 tysięcy), to relacje w
@cyconiusz idąc tą zasadą wolałbym nic nie ujawniać, czemu Jola z sekretariatu czy 3 innych Januszu handlowców mają dostać premie za mój pomysł xD świetnie że będą obrażeni, praca to nie przedszkole, idzie się tam pracować, rywalizować dla dobra firmy, jeśli to nie szkoda dla firmy, to autor powinien dostać nawet 25 na pokaz, że warto się starać. Spieprzał bym gdzie pieprz rośnie jakby ktoś inny z firmy za moją bystra postawę
  • 0
@marafc: Płaciłem 12 EUR za karton (kartony były rozplombowane, ale kompetentne) plus koło 20 EUR za wysyłkę.

Portal nazywa się Whatnot - live shopping / marketplace, dużo przedmiotów kolekcjonerskich, ale nie tylko.
@Regis86 jeśli mbappe chodził za 4-8 kart, to nie rozumiem, czemu miałoby się to zmienić, skoro wolumen wszystkich kart wzrośnie
mbappe nadal będzie wart 4-8 gównokart, tylko możliwe, że nikt nie będzie zainteresowany transakcjami, bo każdy będzie miał już wszystko

ale podobny eksperyment (choć najpewniej nieświadomie), zrobił na mnie stary. chciałem, żeby kupił mi bionicla, ale chyba mieli rodzice wtedy lepszy czas finansowo i kupił mi aż 6 bionicli na raz. nie
  • 1
@powodzenia: Moja teoria jest taka, że tych rzadkich kart nie będzie na tyle dużo, żeby każdy miał wszystkie rzadkie, ale ci, którzy go nie będą go jeszcze mieli, a będzie im zależało, będą w stanie "zapłacić" nieco więcej słabszych kart (nie słabych - nikt nie wymieni Mbappe za parę pospolitych kart, zwykle Mbappe to kilka nieco tylko mniej rzadkich egzemplarzy), bo będą mieli ich więcej na stanie.

W każdym razie -
  • 0
ale podobny eksperyment (choć najpewniej nieświadomie), zrobił na mnie stary. chciałem, żeby kupił mi bionicla, ale chyba mieli rodzice wtedy lepszy czas finansowo i kupił mi aż 6 bionicli na raz. nie potrafiłem się nimi cieszyć. za łatwo i za dużo na raz


@powodzenia: A jeszcze odnośnie tego - widzę to już teraz z tymi kartami po moich chłopakach. Wcześniej chuchali na te karty i dmuchali, oglądali te swoje albumy po