Wpis z mikrobloga

Ślad węglowy to za mało, w UE są kolejne pomysły...

ŚLAD WODNY (Water footprint) – jest to całkowita objętość wody potrzebna do wyprodukowania danego produktu, obejmująca cały proces jego powstania od surowców pierwotnych, po ich przetworzenie, aż po produkt końcowy. Oraz ilość wody potrzebna do zneutralizowania zanieczyszczeń powstających w całym tym procesie. W kalkulacjach tych uwzględnia się zasoby wody słodkiej, wodny słone nie są uwzględniane.

Tak jak na grafice wpisu widać ŚLAD WODNY składa się z trzech komponentów: zielonego, niebieskiego i szarego śladu wodnego.

ZIELONY ŚLAD WODNY – to ilość wody, która została zmagazynowana w roślinach lub w wierzchniej warstwie gleby (czyli to co kształtuje jej wilgotność i jest dostępne dla roślin). Wlicza się w też wodę, która paruje poprzez rośliny (ewapotranspiracja). Nie jest to woda, która spłynęła powierzchniowo do wód powierzchniowych lub wsiąknęła do gruntu zasilając wody podziemne. Obliczany jest dla roślin, które są gospodarczo wykorzystywane przez człowieka zarówno w celach spożycia jak i wszystkich procesach produkcji przemysłowej.

NIEBIESKI ŚLAD WODNY – jest wskaźnikiem konsumpcji wody słodkiej powierzchniowej lub podziemnej. Przy czym konsumpcja wody oznacza:

odparowanie wody
woda wbudowana w produkt
woda nie wraca do tej samej zlewni, z której została pobrana (np. wodę pobieramy z Wisły a oddajemy ją do Odry lub pobieramy wodę gruntową a oddajemy do wód powierzchniowych) lub jest oddawana do morza
woda nie wraca w tym samym okresie, np. pobierana jest w okresie suchym, a zwracana w okresie mokrym (lub bardziej realny dla nas przykład pobierania wody podziemnej, która odtwarza się latami)
Konsumpcja wody nie oznacza, że ona znika, ponieważ ona gdzieś wróci w cyklu wodnym. Woda jest zasobem odnawialnym, ale nie oznacza to, że jest zasobem nieograniczonym. Biorąc pod uwagę dwa ostatnie podpunkty dobrze jest je wytłumaczyć na przykładzie różnego poboru wody. Gdy pobieramy wodę z rzeki zazwyczaj część z niej oddajemy do rzeki kawałek dalej, więc woda wraca do tej samej zlewni i mniej więcej w tym samym czasie – zatem konsumpcja wody w tym przypadku obejmie wodę, która odparowała lub została wbudowana w produkt oraz szary ślad wodny. Natomiast to co dzieje się z wodami podziemnymi to konsumpcja wody dla wszystkich powyższych punktów. Wodę z płytszych i głębszych poziomów wodonośnych wyciągamy spod ziemi i oddajemy ją do wód powierzchniowych (pkt 3), a nawet jak wodę tą wylejemy na powierzchnię gruntu i pozwolimy jej wsiąknąć to potrzebuje ona wielu dni, miesięcy lub lat, aby dotrzeć na głębokość, z której ja pobraliśmy (pkt 4). Dlatego bardzo sceptycznie podchodzę do jakiegokolwiek korzystania z wód podziemnych, szczególnie z 2 i głębszych poziomów wodonośnych.

SZARY ŚLAD WODNY – jest miarą stopnia zanieczyszczenia wód słodkowodnych w procesie produkcji. Jest definiowany jako objętość wody słodkiej, która jest wymagana do asymilacji ładunku zanieczyszczeń w oparciu o naturalne stężenia tła i istniejące standardy jakości wody. Przez asymilacje rozumiemy takie rozcieńczenie wody, po którym stężenie danego zanieczyszczenia będzie równe lub niższe stężeniu tła lub obowiązującym normom.

Ślad wodny wołowiny

Zielony ślad wodny – ilość wody deszczowej potrzebnej do wyprodukowania wszystkich pasz spożywanych przez krowę w ciągu jej życia – czyli mamy tu siano, kiszonkę, rośliny na pastwiskach oraz wszelkie ziarna.
Niebieski ślad wodny – woda powierzchniowa lub podziemna jako: wsparcie nawadniania roślin paszowych, picie dla krów oraz woda zużyta w procesie od ubojni po finalny kawałem mięsa w sklepie
Szary ślad wodny – zanieczyszczenie wód nawozami i środkami ochrony stosowanymi przy uprawie roślin paszowych, zanieczyszczenie wody w trakcie uboju i obróbki mięsa.

Ślad wodny produkcji energii elektrycznej w elektrowni węglowej:

Zielony ślad wodny – w tym przypadku zerowy.
Niebieski ślad wodny – tutaj są dwa aspekty. Pierwszy to odwodnienie kopalni, co zgodnie z wcześniejszym opisem jest konsumpcją wody polegającą na przerzuceniu wody z zasobów podziemnych do wód powierzchniowych. Drugim to straty na parowanie w procesie chłodzenia elektrowni.
Szary ślad wodny – tutaj także są dwa aspekty. Pierwszy – zasolona woda podziemna jest zanieczyszczeniem słodkiej wody powierzchniowej. Drugi to największa część całego śladu wodnego – woda pobrana z rzeki jest do niej oddawana kawałek dalej – główny problemem jest zanieczyszczenie termiczne.

[Źródło](https://swiatwody.blog/2020/04/26/co-to-jest-slad-wodny-kiedy-woda-jest-zuzywana/#:~:text=%C5%9ALAD%20WODNY%20(Water%20footprint)%20%E2%80%93,powstaj%C4%85cych%20w%20ca%C5%82ym%20tym%20procesie.)
  • 2