Wpis z mikrobloga

Jakie macie pomysły na poprawę techniki MTB? Kilka już padło:

1. Znajdź sobie pętlę i ćwicz do skutku - nie wiem, gdzie są takie miejsca, ale jak dłużej pomyślę, to jakieś ciekawe odcinki w okolicznych lasach się znajdą, tylko nie wszystkie elementy techniki da się tam wyćwiczyć.

2. Udać się na szkolenie - czy ktoś był i może opisać:
a) czy instruktorzy mają cierpliwość
b) czy podchodzą indywidualnie
c) jak to wygląda (i o czym nie piszą w ofercie)
d) czy to zwykłe MTB, czy enduro / downhill?
e) czy jedna lekcja wystarczy, by załapać

3. Jeździć po trasach zjazdowych - tylko raz, że dopiero ucząc się, będziesz przeszkadzał innym, a dwa, że bez doświadczenia na takich trasach nie jest to bezpieczne.

4. Poćwiczyć w bike parku (można wypożyczyć rower enduro lub DH) - trasy zielone i niebieskie są w miarę łatwe, ale jakąś przyzwoitą technikę i tak trzeba mieć, żeby nie zamulać na krętych i technicznych odcinkach.

5. Znaleźć ekipę - niewykonalne, bo są totalnie początkujący (ogniskowi) i wymiatacze, co ci natychmiast odjadą.

6. Iść na siłownię, bo po latach zajeżdżania się na rowerze jest już problem np. poderwać kierownicę.

Możecie polecić miejscówki dla początkujących, żeby się uczyć, a potem żeby nabywać coraz więcej doświadczenia?

Jak to wygląda w bike parkach, kiedy samemu przyjeżdżasz (bo nie znam nikogo, kto jeździ), czy jest możliwość skorzystania z pomocy instruktora, który coś podpowie, wychwyci błędy, zmotywuje? Czy to są jakieś grupowe szkolenia?

Najbardziej na tych trasach to się boję, że przestrzelę (np. na stromym zakręcie) i wylecę z trasy.

W ogóle to chcę, żeby ten sezon wyglądał zupełnie inaczej niż jeżdżenie wkoło komina.

#rower #mtb
  • 10
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: po poście wnioskuje że jesteś raczej początkujący. Według mnie pierwszym krokiem powinno być szkolenie, warto zacząć od podstawowego - ja poszedłem na takie po ponad 10 latach jazdy w terenie i wyciągnąłem z niego w #!$%@?! Oprócz tego upalanie w kółko tras, czy to w bikeparkach czy na jakichś lokalnych spotach i siłownia, to są według mnie najważniejsze rzeczy. Znalezienie ekipy, szczegolnienlepszych od ciebie też dużo daje, ale to myślę
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: odnośnie pytania numer dwa
A) od tego tam są
B) zależy czy to szkolenie grupowe czy indywidualne, na grupowym z reguły przypada około 4-6 osób na instruktora
C) zależnie od poziomu szkolenia i tego co jest celem konkretnego szkolenia, z reguły podział na ćwiczenia na sucho, na jakimś placu, z pachołkami czy innymi przeszkodami i ćwiczenia już w terenie.
D) zdefiniuj zwykle MTB, enduro to też zwykle MTB przecież
E)
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel:

1. Podstawowych skilli lepiej uczyć się w jak największej izolacji np na parkingu, kawałku płaskiej trawy, ogródku abo jakieś symulowanej trasie z pachołków niż na trasach.
2. Jak najbardziej, od tego chyba najlepiej zacząć jeśli możesz bez bólu przeznaczyć na to kasę.
3.Trasy zjazdowe maja zazwyczaj stopnie trudności, znajdź takie na jakie pozwala Twój poziom umiejętności. Z doświadczeniem również nie jest to bezpieczny sport, bo nie ma takiego momentu w
  • Odpowiedz
6. Jak najbardziej. Tu masz kanał ze spora ilością różnorodnych ćwiczeń- https://www.youtube.com/@Fit4Racing Możesz tez robić klasyczne ćwiczenia jak martwe ciągi, przysiady ze sztanga, podciąganie, kettle, coś na core itp.


@Hasz5g: ograniczył bym się tutaj do drugiej części rady, fit4racing to typowe przekombinowane ćwiczenia które mają wyglądać dobrze na Instagramie i sprawiać wrażenie że gość zna się na tym co mówi.
  • Odpowiedz
po poście wnioskuje że jesteś raczej początkujący


@teryuu: Wcześniej ograniczał mnie sprzęt, a ostatnie lata mało jeżdżę w trudniejszym terenie. Czas coś z tym zrobić.

Według mnie pierwszym krokiem powinno być szkolenie, warto zacząć od podstawowego - ja poszedłem na takie po ponad 10 latach jazdy w terenie i wyciągnąłem z niego w #!$%@?!


@teryuu: Pewnie się wybiorę, jak będzie coś u mnie w mieście.

czy to w bikeparkach


@
  • Odpowiedz
Pewnie się wybiorę, jak będzie coś u mnie w mieście


@SendMeAnAngel: nie wiem skąd jesteś, ale jedź sobie na szkolenie w górach. Pomba czy MTB academy organizują świetne szkolenia.

polecasz jakieś konkretne bike parki przyjazne początkującym?


@SendMeAnAngel: właściwie w każdym masz jakieś zielone czy niebieskie trasy, które na początek będą ok.
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel:
1. Nie. Masz jeździć różne trasy, nic na siłe. Technika przyjdzie sama wraz z motogodzinami.
2. Nie, chyba że masz za dużo kasy. Prędzej dołącz do jakiejś lokalnej ekipy i się z nimi zabieraj.
3. Tak. Niby komu masz tam przeszkadzać? I większość tras jest przejezdna nawet dla dzieciaka a co dopiero chłopa. MTB ogólnie jest niebezpieczne więc to żaden argument.
4. Najlepsza opcja. Nie wypożyczać, masz mieć swój sprzęt
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: jeśli zaczynasz, to szkolenie fajny pomysł. Poszłam dopiero po wymianie roweru na fajniejszy, ale nawet z pierwszego szkolenia wyniosłam więcej niż z wszystkich jazd po trasach wcześniej. Nie latam, ale przyszła mi płynność, łatwiejsze łykanie przeszkód po drodze i ciut więcej odwagi.
Im szybciej pójdziesz, tym lepiej, bo nie utrwalisz sobie błędów, które będą Ci wpływać na płynność jazdy. Ćwiczyć elementy możesz potem sam. Oba robiłam w Bielsku, jedno w
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel szkolenie warto odbyć. Jak pójdziesz na takie dla początkujący/sredniozaawansowanych (a naprawdę polecam jak chcesz dobrze bandy ogarniać - może Ci się wydawać że jesteś prosem ale skoro mówisz że obawiasz się band to warto przypatrzeć się podstawom, mnóstwo osób które obserwuję w bikeparkach nie potrafi wchodzić w bandy xd nie to, że się wywyższam czy coś bo sama czasem potrafię zrobić do dupy wejście ale serio teoria i przećwiczenie to must
  • Odpowiedz
1. Niekoniecznie. Najwięcej zyskujesz na dwóch aktywnościach - po prostu jeździe oraz ćwiczeniu elementów technicznych.
Więc jeździj trasy, najlepiej takie gdzie widzisz jeszcze pole do postępu. A dodatkowo regularnie dorzucaj ćwiczenia: trawersy w tę i we wtę, po zauważeniu ciekawego technicznie miejsca do skoków przejedź je kilka razy (i najlepiej nagraj) czy ustaw sobie patyk na kamieniach, przeskocz, ustaw wyżej (zapętlić).

2. Szkolenie zawsze się przydaje i stanowi kopa do skilla. Jeśli
  • Odpowiedz