Wpis z mikrobloga

#komputery #informatyka #hardware #pc #laptopyboners

Cześć Mirki, mam pewien kłopot z ekranem mojego laptopa.

Lenovo Legion 5, kupiony 2.5 roku temu (144hz). Ostatnio zaczął mi się rzucać w oczy pasek na samym dole ekranu. Nie jestem do końca pewien kiedy dokładnie się pojawił, ale pierwszy raz zwróciłem na niego uwagę jakieś ~2 miesiące temu. Oprócz tego na samym ekranie laptopa jest widoczny pionowy "cień", szczególnie na środku ekranu.

Podczas codziennego korzystania nie rzuca się to jakoś mocno w oczy, ale trochę mnie niepokoi bo mam wrażenie że z czasem się tylko pogorszy. Załącze trzy zdjęcia, jedno jak to wygląda na normalnym pasku zadań oraz cały ekran w momencie, jak jest to najbardziej widoczne (w tym przypadku na niebieskim i zielonym tle).

Ktoś ma pomysł czym może być to spowodowane? Jak dociskam matrycę (nie ważne w jakim miejscu) to nic się nie zmienia, więc to chyba nie jest fizyczne uszkodzenie, ale kompletnie się na tym nie znam.
KarbowanaPapryka - #komputery #informatyka #hardware #pc #laptopyboners 

Cześć Mirki...

źródło: IMG_20240227_191752

Pobierz
  • 10
@wypokowy_expert: Jak użyłem kodu seryjnego mojego laptopa na stronie Lenovo to tam jakby automatycznie pokazały się wszystkie jego komponenty, jak sprawdziłem dokładny model matrycy to kosztowała jakieś ~450zł XD Więc pewnie z robocizną wyjdzie jakieś 700 zł. Od razu nie planuję jej wymieniać bo tak jak mówię, na teraz to nie przeszkadza mi w korzystaniu w żadne sposób. Tak w ogóle ona musi być identyczna?

Dziwne tylko że mi się zepsuła,
@KarbowanaPapryka: Matryca IPS? Te tak mają. Oczywiście możesz wymienić, ale bez gwarancji, że kolejna nie zachowa się z czasem tak samo. Ja na Twoim miejscu jeszcze dałbym obecnej pożyć, skoro obecnie wada nie wpływa na wydajność pracy
@odysjestem: Tak, IPS. Też tak myślałem, że na razie będę z niej korzystał dopóki nie wejdzie na poziom gdzie już będzie to mocno utrudnione. Nie utrudnia tylko jest upierdliwe wizualnie, głównie ten pasek na dole bo te pionowe cienie w ogóle się nie rzucają (jeszcze) w oczy.

@wypokowy_expert Mógłbyś mi powiedzieć o co chodzi z tym standardem? Że np. 144hz musi być tutaj i tutaj? I czy takie różne wersje matryc