Wpis z mikrobloga

@robert-nowak-14289: kołki 6, długość 60mm, zwykłe do betonu, płyta dowolna betonowa o grubości > 50mm
a jak się boisz że się rozwali to daj pod płyty pod którymi będą słupki trochę betonu i dłuższe kołki.
@robert-nowak-14289: Słupek słupkowi nierówny no i liczy się jak płyta jest położona. Ogólnie jeżeli na słupku nie ma jakichś dużych bocznych obciążeń i sama płyta jest związana z podbudową to w zasadzie dowolny kołek krótszy niż grubość płyty który może być używany za zewnątrz się w zasadzie nada. Ale jak planujesz na słupku dawać obciążenia które będą go próbowały wyginać to takie mocowanie do płyty może być za słabe bo o
@robert-nowak-14289: A czemu nie możesz przymocować? Tutaj nie będziesz miał raczej problemów z "wyginaniem". Pozostaje tylko pytanie czy zdarzają się u ciebie silne wiatry, bo jak tylko położysz sobie płyty i do nich przymocujesz to mocny wiatr spokojnie taką konstrukcje może położyć
@lobo: no bo w aspekcie prawnym taras to część wspólna, ja mam tylko prawo wyłącznego korzystania. więc nie chcę na stałe czegoś przymocowywać ani wwiercać się w oryginalną posadzkę na tarasie. Ostatnio właśnie w zimie są dość duże wiatry, ale czy to na czterech nogach nie będzie też samo z siebie trzymało przed przewaleniem? to by miało 4x3 metry
nie mogę żadnym betonem zalewać, mówimy o tarasie w bloku ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@robert-nowak-14289: dajesz płytę chodnikową 50x50 cm, ona chyba ma 5cm wysokości, po jednej płycie pod każdą nogę, przykręcasz nogi kołkami, płytę po brzegach obijasz deską robiąc szalunek, tak aby było z 10cm pustego nad płytą, to zalewasz cementem, po wyschnięciu usuwasz deski.

sama płyta waży ok 30-40kg, jak podwoisz lub potroisz jej grubość
@robert-nowak-14289: Jak ma daszek jak na zdjęciu to pry silnych wiatrach mógłby spokojnie odlecieć. Bez przymocowania tych płyt do czegoś mocniejszego niż położenie na tarasie to bym się bał szczególnie, że piszesz o silnych wiatrach. Powiem ci, że ja przy blaszanym garażu to jak zakotwiłem go na 8 kotw ogrodniczych i dociążyłem w każdym rogu się obawiałem takich wiatrów. Ja bym pogadał najpierw ze wspólnotą bo aby to było bezpiecznie musi
@wiesiu2: to jest 6 piętro i taras 60 m2. taka płyta chodnikowa z castoramy to waży 15kg z tego co widzę. a pergola 40kg. to taki taras ile ma udźwigu, pewnie można liczyć jak mieszkanie, czasem meblościanki z obłożeniem będą dużo cięższe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@robert-nowak-14289: ta pergola jaki ma dach? jest z kantówek odsuniętych od siebie? czy może jest taka że nic się wiatru się nie przeciśnie? ma to wpływ na jej opór dla wiatru...

niemniej jednak ja uważam że 60kg (4 płyty) to za małe obciążenie i robiłbym tak jak napisałem wyżej, płyta + wylewka na płytę... zawsze możesz zamiast płyty betonowe lub drewniane doniczki kupić i dociążyć kamieniami
@robert-nowak-14289: ja do takich spraw zwykle bardziej poważnie podchodzę i wolę sporo przesadzić niż niedoszacować... moją opinię już napisałem.

ten płotek tylko opór będzie dla wiatru stawiał, więc może i dociąża ale też i sprawia że konstrukcja jest bardziej narażona na wiatr

nośność tarasu aż tak mała nie jest, 4 płyty po 15 kg to nawet nie jest jedna osoba, 12 płyt to są niecałe 3 osoby albo i dwie cięższe...
można np. użyć jakiegoś suchego betonu?


@robert-nowak-14289: beton to beton, ma ważyć odpowiednio i być sztywny po wyschnięciu, czy będzie suchy czy sobie rozrobisz w wiaderku nie ma znaczenia...
jak już wyżej napisałem możesz nogi w większe doniczki włożyć, przykręcić i zasypać kamieniami, trochę ziemi na wierzch i kwiatki..

w doniczki możesz zawsze też włożyć metal, jakieś tarcze hamulcowe ze złomu czy koła od pociągu...

ja tak mam choinkę zrobioną, włożyłem