Wpis z mikrobloga

@CzarnaSylweta:

nie warto wierzyć w determinizm


Determinizm można jedynie stwierdzić jako fakt opisujący rzeczywistość. On nie podlega tzw. wierze.

to kastruje człowieka ze sprawczości


Świadomość deterministycznego działania rzeczywistości nie ma wpływu na to, czy jest się w stanie coś zrobić, czy nie, gdyż jest to determinowane przez inne czynniki. Natomiast czegoś takiego, jak górnolotnie brzmiąca sprawczość nad swoim losem, którą zapewne masz na myśli, oczywiście nie ma, o czym każda wymuszenie
@efilist:

Determinizm można jedynie stwierdzić jako fakt opisujący rzeczywistość. On nie podlega tzw. wierze.


Tak, ale logika wywodów, meta analiz z jakiej możemy wysunąć coś co nazywasz faktem opiera się na dostępnej przez nas percepcji i narzędzi ją poszerzających.

Możesz utwierdzić się w przekonaniu, ze otaczającą cię rzeczywistość jest wynikiem deterministycznych zjawisk natury. Tylko biorąc pod uwagę jak bardzo podstawy twoich wywodów opierają się na ograniczonej dla człowieka możliwości, chociażby wykonania
@CzarnaSylweta:

biorąc pod uwagę jak bardzo podstawy twoich wywodów opierają się na ograniczonej dla człowieka możliwości, chociażby wykonania doświadczeń, to część założonych aksjomatów trzeba przyjąć na uwaga, wiarę że tak jest


Obserwacja rzeczywistości jest w pełni wystarczającym doświadczeniem do tego, aby wyciągnąć pewne, logiczne wnioski, że nie jest możliwe, aby rzeczywistość była inna, niż deterministyczna. Nie potrzeba żadnych szczegółowych badań nad czymś tak oczywistym.

dla mnie determinizm sprawia, że moja świadomość
@efilist:

Obserwacja rzeczywistości jest w pełni wystarczającym doświadczeniem do tego, aby wyciągnąć pewne, logiczne wnioski, że nie jest możliwe, aby rzeczywistość była inna, niż deterministyczna. Nie potrzeba żadnych szczegółowych badań nad czymś tak oczywistym.


To dalej jest tylko twój punkt widzenia i ja go w pełni rozumiem, bo nie jest to dla mnie nowa rzecz.
Tylko to mi się trochę kojarzy z systemem gdzie fizycy zatrzymaliby się na wiedzy z zakresu
@CzarnaSylweta: Obserwacja rzeczywistości jest wystarczająca również do tego, by dojść do logicznego wniosku, że to, co nieobserwowalnie dzieje się w mikroskali, działa także na logicznych, deterministycznych zasadach, tyle że zbyt skomplikowanych i zbyt szczegółowych, aby w wyniku reakcji elektrochemicznych zachodzących w mózgu informacje o nich zostały odpowiednio przetworzone na makroskalowy poziom świadomości. Zresztą nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wiedza na temat tych drobnych szczegółów nie jest konieczna do tego,
@efilist: @CzarnaSylweta: Bzdury, świadomość istnieje POZA mózgiem. Zmarli dali mi znaki. Mózg jest tylko tymczasowym odbiornikiem, nie twórcą danych. I owszem potrzeba badań, żeby to jednoznacznie stwierdzić, bo wykluczyć nijak się da.
@efilist: W mikroskali nie działa na logicznych zasadach. Fizyka kwantowa jest niepojętą. Polecam Andrzeja Dragana. Jeśli logika jest gdziekolwiek wtedy w grę musi wchodzić jedynie sam Kreator, gdyż ślepe procesy nie są w stanie niczego poza kupą gówna stworzyć.