Wpis z mikrobloga

Wykopki be like:
- "My chcemy tylko podatku katastralnego od drugiego mieszkania, żeby fliperów i landlordów okiełznać. Normalnych ludzi to nie dotknie."

Reality be like:
- obrazek poniżej

Words of wisdom be like:
- "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy". Alexis de Tocqueville, Dawny ustrój i rewolucja

#ekonomia #podatki #nieruchomosci
nikifor - Wykopki be like:
- "My chcemy tylko podatku katastralnego od drugiego miesz...

źródło: Screenshot 2024-02-29 162723

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@DiMaria
U nas dochodzi do tego niechęć do szeroko pojętego flippingu i faktu że nikt z tym porządku zrobić nie chce

Ale tak, u nas jak wprowadza kastrata to zapewne na wszystkie nieruchy od razu, co by kolekcjonerzy betonu nie czuli się samotni ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@nikifor: no i bardzo dobrze, tak jak Gwiazdowski powiedzial. Komu powinno zalezec, na uslugach lokalnych, policji, wojsku, strazy pozarnej, szkolach, basenach lokalnych. Zatrudnionemu na uop ukraincowi spiacemu w hotelu robotniczym czy mieszkancom?
  • Odpowiedz
@qusqui21:

Rzeczywiście jak każdy kolejny podatek, pozytywnie wpłynie na usługi lokalne, policję, wojsko, straż pożarną, szkoły, baseny lokalne. Bo wpłynie, prawda? A wiem, tym razem będzie inaczej, tym razem się uda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@nikifor:

Words of wisdom be like:

- "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy". Alexis de Tocqueville, Dawny ustrój i rewolucja


raczej words of nie ogarnia ekonomii. Rządowi państwa z suwerenną walutą nie może jej zabraknąć, państwo takie nie potrzebuje pieniędzy podatnika do finansowania czegokolwiek i podatki nie są od tego.
  • Odpowiedz
Rzeczywiście jak każdy kolejny podatek, pozytywnie wpłynie na usługi lokalne, policję, wojsko, straż pożarną, szkoły, baseny lokalne. Bo wpłynie, prawda? A wiem, tym razem będzie inaczej, tym razem się uda ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@DiMaria: a ty z tych co nie potrzebuja trawajow, bo i tak nie korzystasz? #pdk
  • Odpowiedz
  • 4
@qusqui21: Ja nie jestem zagorzałym przeciwnikiem podatku katastralnego. W normalnym państwie to nawet dobry pomysł, jak piszesz. Ale jest kilka problemów:
- jeśli wprowadzenie go nie zlikwiduje innych podatków (np. PIT, opodatkowania pracy) to będzie to dodatkowe obciążenie podatkowe. I nie chodzi o obniżenie innych podatków tylko o likwidację. Bo jak da się łatwo obniżyć, to można i potem łatwo podnieść. Także kataster ok - ale za co?
- dwa: podatek
  • Odpowiedz
  • 0
raczej words of nie ogarnia ekonomii. Rządowi państwa z suwerenną walutą nie może jej zabraknąć, państwo takie nie potrzebuje pieniędzy podatnika do finansowania czegokolwiek i podatki nie są od tego.


@ShadyTalezz: xD Jasne, jasne, a empiryczny dowód mieliśmy w Argentynie .
  • Odpowiedz
Ja nie jestem zagorzałym przeciwnikiem podatku katastralnego. W normalnym państwie to nawet dobry pomysł, jak piszesz. Ale jest kilka problemów:

- jeśli wprowadzenie go nie zlikwiduje innych podatków (np. PIT, opodatkowania pracy) to będzie to dodatkowe obciążenie podatkowe. I nie chodzi o obniżenie innych podatków tylko o likwidację. Bo jak da się łatwo obniżyć, to można i potem łatwo podnieść. Także kataster ok - ale za co?

- dwa: podatek katastralny to
  • Odpowiedz
@nikifor: a właściwie to co jest złego w gentryfikacji? że wywieje patusów z Wrzeszcza czy innej Pragi?

Za to z podatkiem katastralnym jest inny problem - jeżeli kasa z podatku będzie szła do samorządu to wtedy mamy kolejną grupę imbecyli, w których interesie są wysokie ceny mieszkań, w tym wypadku dlatego, że wpadnie więcej pieniążków z podatków do przeżarcia.
  • Odpowiedz
@nikifor: tak jak landlordów nie obchodzi że ceny najmu / kupna są za duże tak mnie nie obchodzi kataster. Życie już dawno mnie nauczyło, że nie ma co martwić się za innych. Kataster od 1 mieszkania, proszę bardzo!
  • Odpowiedz
- jeśli wprowadzenie go nie zlikwiduje innych podatków (np. PIT, opodatkowania pracy) to będzie to dodatkowe obciążenie podatkowe. I nie chodzi o obniżenie innych podatków tylko o likwidację. Bo jak da się łatwo obniżyć, to można i potem łatwo podnieść. Także kataster ok - ale za co?


@nikifor: Ale o to właśnie chodzi. Nikt normalny nie chce tego jako KOLEJNY podatek, tylko zamiast innego (np. bezsensownego od pracy).
  • Odpowiedz
  • 0
Nikt normalny nie chce tego jako KOLEJNY podatek, tylko zamiast innego (np. bezsensownego od pracy).


@saviola7: Do tej pory nie widziałem na Wypoku nikogo, kto by pisał "kataster zamiast innego podatku". Czytałem tylko o dodatkowych obciążeniach dla posiadaczy więcej niż jednej nieruchomości. Widocznie nikt normalny tu się się objawił.
  • Odpowiedz