Wpis z mikrobloga

@Wojtas87: Domowy nas na unraid + tailscale + jakis file browser w dockerze. Nie bedzie najpreosciej ani najszybciej, ale za to niezawodnie i stabilnie dlugofalowo jesli ma byc dostepne 24/7. Albo jak wyzej gotowiec typu qnap/syno i ich wbudowane aplikacje.
  • Odpowiedz
  • 0
@programista15cm: hmm, sto lat temu jak miałem czas i chęci wydaje mi się że robiłem to wszystko za pomocą jakiegoś "kreatora"
Ja naprawdę nie wymagam cudów, tylko gdy np. kumpel prosi mnie o instalke windowsa, podaje mu mój adres wchodzi sobie na www i ściąga. Chce wydzielić jakaś część HDD na folder UDOSTĘPNIONE i tyle, ten "serwer" nie będzie musiał nawet działać 24h tylko może być wtedy odpalony jak będę miał
  • Odpowiedz
@Wojtas87: najprościej to chyba
python3 -m http.server w katalogu, który chcesz udostępnić.

Sprawdź w przeglądarce jak to wygląda (domyślny port może być inny):
http://localhost:8000

Musisz otworzyć ten port w firewallu, jeśli jest blokowany. Później otwierasz jakiś wyższy port na routerze i ustawiasz przekierowanie na twój komputer i port serwera.

Jeśli na szybko chcesz koledze coś odpalić, to tak się da, ale ogólnie to rozwiązanie jest trywialne, kompletna prowizorka.
  • Odpowiedz
@Wojtas87: Co innego miec publiczne IP (nie stałe bo mozesz miec stale ale prywatne ale tez stale jednak raczej o tym nie piszesz) a co innego udostepniac cos na zewnatrz.
Sieci domowe czy firmowe nawet z publicznym IP sa odciete od dostepu z zewnatrz, to co dostajesz korzystajac normalnie z internetu to komunikacja w odpowiedzi na twoje zapytanie.

Otwieranie dostepu z zewnatrz bez odpowiednich zabezpieczen (jakis vpn albo autoryzacja ale lepiej
  • Odpowiedz
  • 0
@krzywy_kanister spoko, przekonales mnie. Poprostu ostatnie poważniejsze ruchy sieciowe robiłem chyba z 15 lat temu a widzę trochę się zmieniło od tego czasu 😉
a jak zapatrujesz się na funkcję serwera w routerze?
Mam na myśli podpięcie dysku/pena konfiguracja i już? Takie coś też może być niebezpieczne?
Czyli może najlepiej kupić jakiegoś taniego NAS Qnap i mieć spokój?
  • Odpowiedz
@Wojtas87: A co takiego robiles 15 lat temu? 15 lat temu tez byly adresy publiczne, komputery na linuxie, windowsie, skanowanie portow, moze wifi bylo szybsze.

Znowu zadajesz dziwne pytanie, "serwer" na routerze to mozesz jakies zdjecia czy dokumenty udostepniac, do duzych plikow to sie nie nadaje pod wzgledem wydajnosci bo routery maja slabiutkie procki do czegos takiego a QNAP tez moze miec dziury, zalezy czy do modelu ktory wybierzesz jest aktualny
  • Odpowiedz