Wpis z mikrobloga

Dzień dobry Mircy,
mam problem z kartą graficzną (Radeon rx460). Pare dni temu podczas grania w gierkę straciłem sygnał z komputera do monitora (komputer cały czas działał). Po rozkręceniu komputera i ponownym uruchomieniu okazało się, że wentylatory karty graficznej nie uruchamiają się. Przepoiłem hdmi do płyty głównej - obraz powrócił. System nie wykrywa karty graficznej, w jej miejsce pokazuje zintegrowaną. Próbowałem przepinać kartę na inną płytę główną - wentylatory także się nie załączały.
Sterowniki karty aktualizowałem na bieżąco. BIOS mam w wersji z 2019 roku (płyta Gigabyte B450m S2H)
Karta padła całkowicie? Można coś jeszcze zrobić, żeby próbować ją odratować?
#pcmasterrace #komputery #gpu #amd #kartygraficzne
  • 6
@GraCham120: Sprawdź sobie ustawienia w UEFI (w biosie) czy domyślną kartą graficzną jest ta z PCIE. Ale możliwe, że padła, bo piszesz, że trochę kombinowałeś, aby ją zmusić do działania. Wentylatory mogą nie startować, gdy masz pasywne do zadanej temperatury, to nie musi oznaczać, że ona nie działa.
@GraCham120: Z ciekawości - jaki jest model procesora zainstalowany na tej płycie głównej?

Co do karty graficznej - RX 460 to karta graficzna z okolic 2016 roku.
Także raczej mogła sobie już paść niestety.
Chociaż bywają dość często egzemplarze kart pracujących więcej niż 8 lat.
Mam GTX 1050 Ti też z 2016 roku kupiona niedawno za jakieś 200-300 zł

Wykonałem jej czyszczenie, wymianę pasty i działa bardzo dobrze.

Pozdrawiam bardzo serdecznie
@maniek50005: procesor to Ryzen 3 3200G
A jak oceniasz opłacalność brania takiej 8-letniej karty graficznej? Pewnie będę kupował kartę z podobnej półki co ten rx460, ale zastanawiam się na ile jest sens brać używaną, kiedy przez zużycie też może paść ze starości w ciągu paru miesięcy. Są jakieś tipy, po czym rozpoznać starszą kartę graficzną, która może jeszcze parę lat posłużyć?
@GraCham120: Hmm, osobiście to sam kupiłem kartę z tego segmentu - szukałem karty która nie wymaga dodatkowego zasilania i jednocześnie by była jak najwydajniejsza, przy czym jak najwięcej oszczędzając.

Bo są jeszcze oczywiście wydajniejsze jak i młodsze karty nie wymagające dodatkowego zasilania jak RX 6400 z 2022 roku - jednak jej cena odrobinę nie zachwyca.
Szukałem czegoś tańszego i natrafiła się okazja na 1050 ti

Chciałem mieć kartę do podstawowych zastosowań