Wpis z mikrobloga

Cześć,
w tym roku przymierzam się do zakupu jakiegoś lepszego roweru (nie jestem jeszcze zdecydowany - przyjdzie na to czas).
Za to chciałbym spróbować pedałów zatrzaskowych pierwszy raz w życiu - z paru powodów.
1. Podobno komfort jazdy jest dużo lepszy.
2. Lepsze przyłożenie.
3. Mam zaburzenia równowagi mięśniowej - mięśnie X są za mocne w stosunku do przeciwstawnych i chciałbym wyrównać, to m.in za pomocą takich pedałów.
4. Nie chce się wywalić na nowym rowerze i wolę spróbować na początku ze starym - szkoda mi.

Co polecacie w budżecie do 500-700 zł - buty + SPD? Posiadam Treka Marlina z roku 2019/20.
Co sądzicie o pedałach "dwufunkcyjnych"? Z jednej strony zaczep, a z drugiej normalna platforma?
Widziałem buty, kóre wyglądają jak zwykłe trampki/adidasy np.:
https://www.centrumrowerowe.pl/buty-crankbrothers-mallet-lace-pd23867/
https://www.decathlon.pl/p/buty-rowerowe-mtb-rockrider-st-500/_/R-p-301219?mc=8529817&c=Czerwony
Od tego raczej chciałbym zacząć - jest jakaś różnica?
#rower
  • 18
  • Odpowiedz
@Adolf_Cartman apropo punktu 3 to chyba raczej nie pomoże ale zawolam @Poemat on na pewno wie lepiej. Pedaly dwufunkcyjne są spoko bo i ogarniesz w nich dłuższą trasę w SPDach i pojedziesz laczkach po piwko. Co do pedalow zatrzaskowych to Shimano m540 (nie idz w 520 bo się psują szybko) a buty to takie w których Ci będzie wygodnie tylko bierz rozmiar większe. Apropo wywalania się to na początku nikt się nie
  • Odpowiedz
Co sądzicie o pedałach "dwufunkcyjnych"? Z jednej strony zaczep, a z drugiej normalna platforma?


@Adolf_Cartman: moim zdaniem jest to do dupy rozwiązanie ale może komuś się sprawdza. Osobiście wolę na zimę założyć platformy. Możesz kupić nakładki na pedał (a później je raz użyć i zostawić gdzieś na dnie szuflady). Pierwsze pedały wystarczą Ci PD-M520, nie jeździłem w wielu butach SPD, miałem takie na klamrę a teraz mam na BOA, te drugie
  • Odpowiedz
propo punktu 3 to chyba raczej nie pomoże ale zawolam


@jakuba94: Dziękuje, że wołasz - zobaczymy co powie. Oprócz tego oczywiście mam zestaw ćwiczeń od fizjo i pozmieniałem ćwiczenia na siłowni. Wydaje mi się, że warto dodać taki jeden aspekt do całej układanki.

Shimano m540 (nie idz w 520 bo się psują szybko) a buty to takie w których Ci będzie wygodnie tylko bierz rozmiar większe.


@jakuba94: A coś z
  • Odpowiedz
moim zdaniem jest to do dupy rozwiązanie ale może komuś się sprawdza.


@MoonlightSh: Problem w tym, że rower służy mi do przejechania krótkiej trasy - 10 km z bratem, samemu 100 km, skoczę w lato do Biedronki na małe zakupy 5 km, do pracy raz w tygodniu 20 km. W trasie z bratem czy do biedronki nie założę, ale już na własną wycieczkę albo do pracy tak.
Słyszałem słabe opinie o
  • Odpowiedz
Okej Panowie ostatnie pytanie, żeby Wam już głowy nie zawracać. Jeszcze nie wiem, które ale..
Shimano PD-EH500 lub Shimano M540, ale z nakładką + butki ze wstawki Decathlonowej pierwszy komentarz + bloki, które są kompatybilne z SPD - i będzie git? Wszystko zagra?
Ja wiem, że mogę mieć zapięcie BOA albo BOA i rzep, ale na początek wolałbym raczej spróbować w "Adidasach". @jakuba94 @MoonlightSh
  • Odpowiedz
Poszukam nakładek do m520


@Adolf_Cartman: nie decyduj po dwóch opiniach, to że dla mnie takie rozwiązanie jest słabe to nie znaczy że u Ciebie się nie sprawdzi, ja roweru użuwam do jeżdżenia na rowerze a nie jako środka transportu, nie zostawiam pod sklepem itp. i dlatego te podwójne pedały mnie wkurzały bo mało jeździłem w cywilnych butach. Kolega wyżej pisze, że 520 słabe, mam dwie pary, jedna przejechała pewnie ponad 15kkm,
  • Odpowiedz
Shimano PD-EH500 lub Shimano M540, ale z nakładką + butki ze wstawki Decathlonowej pierwszy komentarz + bloki, które są kompatybilne z SPD - i będzie git? Wszystko zagra?


@Adolf_Cartman: tak, wszystko do siebie pasuje. Bloki możesz kupić też w Deca. Buty dobrze jest przymierzyć no i jak Mirek wyżej pisał zazwyczaj się bierze trochę większe niż normalnie nosisz.
  • Odpowiedz
@Adolf_Cartman mi 520 się rozwalały średnio po 2k km - zaczynały piszczeć skrzeczeć i wydawać odgłosy bitego psa. Tylko że ja jestem z kategorii tych cięższych i to też na pewno nie pomagało. Nie jestem fanem nakładek ale może tobie akurat przypasują. Próbuj, poznawaj. Najfajniejszy etap :)
  • Odpowiedz
4. Nie chce się wywalić na nowym rowerze i wolę spróbować na początku ze starym - szkoda mi.


@Adolf_Cartman: No to zobacz na YT jak się wypina buty i przez jakiś czas staraj powtarzać ten ruch na pedałach platformowych. Jak już kupisz SPD, to będziesz miał mniejszą szansę na glebę podczas zatrzymania.

Pamiętaj też, żeby poluzować regulację, wtedy łatwiej się wypinają.
  • Odpowiedz
@Adolf_Cartman ja ostatnio pierwszy raz jechałem w SPD nie na rowerze stacjonarnym, na nówka sztuka rowerku, przez całe 30km przewidywałem ruchy rowerzystów/ przechodniów/ aut, wypinałem się odpowiednio wcześnie żeby tylko się nie wypierdzielic i nic nie uszkodzić. Skończyło się na tym, że zadowolony ze swojej jazdy i tego jak wydajnie sie pedawolowalo, podjechałem wyluzowany pod klatkę, stanąłem i zapomnieli się wypiąć. Rezultat - porysowana klamkomanetka, zbite kolano i rysa na bagażnik
  • Odpowiedz
zbite kolano i rysa na bagażniku na sakwy


@gerijerrypl: dlatego chce tego uniknąć na maszynie "marzeń" i wywalić się na starym rowerze.

Szkoda, życzę powodzenia i mam nadzieje, że już więcej się nie wywalisz! :)
  • Odpowiedz