Wpis z mikrobloga

Noszę retainer stały (drucik za zębami) od trójki do trójki od około 3 lat. Na początku miałem tylko dolny, po roku założyłem górny i od tego czasu zaczęły się problemy. Zarówno górny jak i dolny cały czas się odczepia/odkleja i kłuje mnie w język. Czasem nie minie tydzień od wizyty naprawiającej, a znowu się odkleja w innym lub tym samym miejscu. Miał ktoś podobny problem? Czy jest możliwość, że aparat został od początku źle założony i nie powinien byc naprawiany tylko założony od nowa? Pomocy
#ortodonta #zeby #stomatologia
  • 12
@mrcookiez: tak, najpewniej taka jest przyczyna. Trzeba zdjąć oba aparaty, oczyścić zęby z kleju, wypiaskować abrazyjnie i założyć od nowa retainery.

A czyścisz zęby pod retainerem specjalnymi nićmi? I chodzisz na higienizację? Niewystarczająca higiena też może pogarszać utrzymanie kleju.
  • 0
@SkrytyZolw: nie uzywam nici, chodzi o takie małe "szczoteczki" z drucikami? Ortodontka cały czas mnie namawia na przejście na plastikowe nakładki, ale sa to kolejne koszta i gdy mialem je poprzednim razem, to sie nie sprawdzaly.
  • 0
@SkrytyZolw:
Sorry, za późną odpowiedź. Tak, o takie coś do czyszczenia mi chodziło. A z plastikowymi nakładkami miałem na myśli retainer na noc, który również po roku mi się zniszczył.
Co do stałego retainera - 3 dni po wizycie znowu się "odczepił". Mam już go dość, wiecznie pokaleczony język, a nie chcę też wydawać kolejnego tysiaka, żeby zakładać retainer na noc.
  • 0
@SkrytyZolw: szczecin, koszt retainera na jedną stronę zębów to 550zł. Masakra. Nawet, jakbym się zdecydował go znowu założyć, to po co, skoro znowu może zacząć się odczepiać po czasie. W dodatku zaczęła mi się robić szpara pomiędzy jedynkami, czy poprawnie założony retainer nie powinien ich trzymać?
  • 0
@SkrytyZolw: a tak dopytam jeszcze, Twoim zdaniem po 3 latach noszenia retainera mogę go już zdjąć? Ortodontka straszy, że całe leczenie pójdzie się jeb... Już nie wiem, czy to nie jest po prostu skok na kase, zebym kolejny aparat u nich zrobił.