Wpis z mikrobloga

Cześć,

Chciałbym zaciągnąć informacji, aby zweryfikować czy nie zostałem naciągnięty przy usłudze przetarcia drewna.

Sytuacja wyglądała następująco. Pozyskałem z prywatnego lasu 24,5 m3 80-100 letniej sosny, każda dłużyca była mierzona wraz z Leśniczym i tak na asygnacie mam potwierdzenie, że pozyskałem te 24,5 m3 surowca. Wybrałem usługę tartaku obwoźnego. Tartak był w ruchu w sumie przez 18 godzin, wyszło z niego 11 m3 materiału na więźbę dachową, reszta to deski, deski z oflisem i odpad. Przy rozliczeniu operator podał, że tarta przerobił 38m3 drewna. I tutaj jest sprawa do wyjaśnienia. Pierwszy raz mam do czynienia z taką usługą i wiedziałem, że przy dzieleniu dłużycy na mniejsze kłody może dojść tego materiału, przy rozmowie z innym tartakiem okazało się, że różnica jest zbyt duża i prawdopodobnie przy końcowym rozliczeniu wkradł się błąd lub zwyczajnie operator mnie oszukał o około 10m3.

Jakie macie doświadczenia ? Czy blisko 50% różnica między tym co dostarczyłem, a tym co zmierzył operator tartaku to normalna wartość czy zawyżona ?

#tartak #drzewo #budownictwo
  • 4
  • Odpowiedz
@Lukasz709 kolego zostałeś orżnięty. Ilość po przecięciu na mniejsze długości może się zmienić do max 8-10% w zależności od sposobu pomiaru. Wydajność materiału na traku taśmowym przy dobrym operatorze to ok 70-75%, czyli powinieneś mieć ok 27 m3 kantówki i desek skoro Panu wyszło 38m3 okrągłego.
  • Odpowiedz
  • 0
@sadowiak: Dzięki za odpowiedź. Operator wrócił, i stwierdził, że pomylił się w rachunkach o 2m3, czyli finalnie 36m3.
Na ten moment sprawę wyjaśnia właściciel tartaku, czekam na zwrotny telefon.
Podsumowując, nie wyrządzę nikomu krzywdy jeśli uprę się, że oszukano mnie na 10m3, tj. 1500 zł ?
  • Odpowiedz
@Lukasz709 gdzieś jest błąd, bo albo źle pomierzone okrągłe w lesie albo takowy chce zrobić sobie więcej.
Stawkę mógł powiedzieć atrakcyjna za m3 ale chce wyjść na swoje w inny sposób. Policz ile masz materiału gotowego, bo jeśli jest to mniej niż 20m3 to ewidentnie chce Cię on oszukać
  • Odpowiedz
  • 0
Stawka jest rynkowe, inni oferują usługę w takiej samej cenie. Po rozmowie z właścicielem jak i operatorem ustaliśmy finalnie 34 m3.

Co do pomiaru okrągłego drewna w lesie, to jestem akurat pewien wyniku, natomiast były mierzone dłużyce po 18-20m, które przed transportem musiałem podzielić na mniejsze tj. 10,8,7,6m, na tartaku około 2/3 surowca była wrzucana właśnie w tych długościach.

Materiał gotowy rozumiesz przez kantówkę + deski z oflisem ? Jeśli tak to
  • Odpowiedz