Wpis z mikrobloga

Odnośnie porównania z wynajmem.
Nie wiem czy wiecie, ale jakiś czas dodałem sekcje do kalkulatora gdzie można to łatwo porównać.
Jest tam suwak z czasem bo część odsetkowa kredytu zmniejsza się w czasie. Porównanie uwzględnia same odsetki. Dla uproszczenia należy uwzględnić kredyt 100% LTV ponieważ porównujmy z wynajęciem mieszkania bez uwzględnienia własnego kapitału.

W komentarzu przykład dla kredytu komercyjnego 600k i wynajmu za 2500 w okresie 3 lat.

https://kalkulator-kredytowy.azurewebsites.net/?kwota=600000&okres=360&WIBOR=5.85&mar%C5%BCa=2&typRat=sta%C5%82e

#nieruchomosci
pastibox - Odnośnie porównania z wynajmem.
Nie wiem czy wiecie, ale jakiś czas dodałe...

źródło: temp_file8244885991753420799

Pobierz
  • 29
@pastibox: A przy 30 latach, oczywiście zakładając, że nie nadpłacimy kredytu ani złotówkę, to tylko 134k różnicy na całym okresie no i mamy mieszkanie. A jakbyśmy wynajęli za 3k to już wychodzi na korzyść kupna.
@pastibox: Twój kalkulator uwzględnia, że rata kredytu wynosi tyle ile rata wynajmu. A to już się mocno rozjechało, kredyt jest 2 x droższy, a wynajem jeszcze tanieje, bo jest nadpodaż.
@pastibox: To też między innymi to miałem na myśli. Nie bardzo widzę sens porównywania kredytu hipotecznego, który raczej bierze się na dłuższy okres z wynajmem na kilka lat.
@pastibox: @mickpl

W obu wyliczeniach nie uwzględniacie że:
a) Stopy procentowe w końcu spadną, razem z nimi rata.
b) Kredyt można nadpłacać.
c) Część odsetkowa to opłata za kapitał. Cena nieruchomości zostaje 'zamrożona' w momencie zakupu i za 5-10-20 lat będzie (nominalnie, nawet przy spadkach) niższa do spłaty od cen rynkowych.
d) Koszt najmu systematycznie rośnie.
e) Koszt przeprowadzki z jednego najmu do drugiego jest niezerowy.

W perspektywie >24 msc. nie
  • 1
@Reevo przecież ja obliczenia zrobiłem dla 3 pierwszych lat kredytu 30 letniego i 3 lat wynajmu.
Potem zakładam że jak ktoś kupi w 37 miesiącu to porównanie wygląda tak jak na obrazku. Stopy za wiele się nie zmienią przez 3 lata. Może w ten sposób skrócić ratę o 10 lat gdyby takie parametry kredytu zostały do końca.
pastibox - @Reevo przecież ja obliczenia zrobiłem dla 3 pierwszych lat kredytu 30 let...

źródło: temp_file1807130886813115292

Pobierz
@pastibox: fajna manipulacja. Już nawet pominę to LRV100, bo to drobiazg… a jednak nie. Rzucenie ceny najmu 2500 w porównaniu do mieszkania za 60000 (a tak naprawdę za 70000, bo tutaj wychodzi to twoje „uproszczenie” LTV) to nieśmieszny żart. Za dwa i pół tysiąca nie wynajmiesz mieszkania wartego siedemset tysięcy. Do tego brak kosztów eksploatacji w przypadku wynajmu i wrzucenie siedmiu tysięcy rocznie w koszt eksploatacji dla własnościowego. No i klasyk
Rzucenie ceny najmu 2500 w porównaniu do mieszkania za 60000 (a tak naprawdę za 70000, bo tutaj wychodzi to twoje „uproszczenie” LTV) to nieśmieszny żart. Za dwa i pół tysiąca nie wynajmiesz mieszkania wartego siedemset tysięcy.


@makaronzjajkiem: Aktualnie wynajmuję za 2200 mieszkanie warte ok. 700 - 750k rynkowo. Podwyżka była w lutym, w zeszłym roku płaciłem 2000.

Do tego brak kosztów eksploatacji w przypadku wynajmu i wrzucenie siedmiu tysięcy rocznie w
@Reevo: pokaż to mieszkanie za 2200 miesięcznie lub inne twojej okolicy i tym samym standardzie (warte 700-750 tysięcy), bo nie uwierzę jak nie zobaczę. Może cię zaskoczę, ale za podstawową eksploatacje odpowiada mieszkaniec, No chyba że przez kilka lat wynajmowania nie odmalujesz sobie ścian, nie kupisz biurka, talerza lub kubka i żyjesz jak ostatni menel. Właściciel ma obawiałem zająć się poważnymi sprawami, a ty odpowiadasz za podstawowa eksploatacje lokalu ¯\(ツ)/¯
  • 0
@mickpl

Twój kalkulator uwzględnia, że rata kredytu wynosi tyle ile rata wynajmu. A to już się mocno rozjechało, kredyt jest 2 x droższy, a wynajem jeszcze tanieje, bo jest nadpodaż.


W sumie to miałeś rację. Zapomniałam uwzględnić, że skoro najem kosztuje 2500 a rata 4300 to najmency zostaje jeszcze 1800 miesięcznie. Nawet trzymając to na ROR to jest 64800 zł dodatkowego kapitału. Uwzględniając oszczędność 56 między wynajmem a odsetkami razem to daje