Wpis z mikrobloga

Pracowałem przez większość roku 2023 w Danii, ale wróciłem do Polski.
Przez ten czas nadal miałem adres w Polsce, chociaż miałem też meldunek za granicą.
W Polsce w 2023 roku nie uzyskałem dochodu.
Czy w takim przypadku rozliczam się z polskim US? zgłaszam gdzieś, że miałem tam rezydencję podatkową?

#podatki #emigracja
  • 8
@PustyCzlowiek Jak miałeś tylko duński dochód to rozliczasz się tylko tam i nie masz obowiązku robić tego w Polsce. Jak zarobiłeś cokolwiek w Polsce to już musisz rozliczyć w obu państwach i dopłacić w pl jeżeli Dania pobrała niższy podatek niż polski, ale uwzględniasz wtedy diety za każdy dzień przebywania i podróży do Danii.
@PustyCzlowiek: Obczaj sobie jeszcze pojęcie "centrum interesów życiowych", jeśli hajs z Danii wysyłałeś żonie i dzieciom w PL, to nasz US się tym zainteresuje i każe Ci się rozliczać. Jeśli nie, to po prostu zostawiasz temat z polskim US, ewentualnie jak się kiedyś zainteresują i spytają czemu się nie rozliczyłeś, to musisz im udowodnić, że żyłeś i pracowałeś w Danii (i miałeś tam rzeczony ośrodek interesów życiowych) i tyle.
@Tytanowy_Lucjan ma obowiązek się rozliczyć w Polsce, jeśli będzie przebywał 183 dni lub więcej w Polsce. Nie musi nawet pracować w Polsce w danym roku podatkowym. Inna sprawa czy i jak US sprawdzi od kiedy jest w Polsce. Może powiedzieć, że wrócił w lipcu jeśli oczywiście nie podejmie do tego czasu zatrudnienia w kraju.

@PustyCzlowiek