Wpis z mikrobloga

Czy iphone 15 wykorzystuje w jakiś sposób aparat z 48MP? Przeglądając zdjęcia, które robiłem, zauważyłem, że są one robione przy wykorzystaniu 24MP lub 12MP. Czytałem, że poprzez zmianę ustawień można wymusić zmianę aparatu na 48MP. Natknąłem się tez na informacje, że telefon robi zdjęcia 48MP ale potem je konwertuje do tych 24MP lub 12MP, ale nie wiem czy to prawda.

Jak to z tym jest faktycznie?

#iphone #smartfon #ios
  • 9
@GrayBlacksmith: możesz wymusić 48 Mpix w ustawieniach, ale raczej nie chcesz tego robić. Zaufaj algorytmom, które zbijają surówkę z sensora 48 Mpix na ładnie przygotowany i wyostrzony obrazek 24 MPix. Zdjęcia na przybliżeniu 2x i więcej są 12 Mpix bo to zoomowany kadr ze standardowego zdjęcia 24 Mpix.

Although the sensors are capable of creating 48MP images, the default shooting mode takes advantage of pixel-binning to create lower-resolution images with better
@GrayBlacksmith: Tak, bez sensu by było pakować duży sensor i z niego nie korzystać.
Z tego samego powodu Samsungi z 200 Mpix robią de facto zdjęcia 50 Mpix, to standardowa zagrywka wśród smartfonów do uzyskania lepszej jakości zdjęć.

Można robić zdjęcia "pełnym sensorem", ale to trochę bez sensu w fotografii smartfonowej, takie zdjęcie poza dużą rozdzielczością nie ma nic ciekawego, jest mniej ostre, ma gorszą dynamikę i gorszy szum niż zdjęcie