Wpis z mikrobloga

Robił ktoś badanie SIBO? Zastanawiam się jakie danie mogę jeszcze zjeść. Na razie mam na 2 dni
- jajecznica 4 jajka na smalcu wieprzowym + sól
- ryba niemrożona na parze + 50g ryżu na białego na parze
- pierś kurczaka pieczona/na parze + 50g ryżu białego na parze

Problemem jest to, że ja nie mogę tam dorzucić żadnych przypraw do mięsa. No to rybę przecież zawsze robi się z cytryną itp. Może ktoś jak przechodził to to ma jakieś rady? :) Bulion nie widz mi się, nie będę go robił a jakieś cielęciny, wieprzowiny to nie wiem jak miałbym bez przypraw i dodatków typu sałatki albo sosy jeść. No indyk jeszcze spoko, ale jak by przyrządzić w piekarniku czy na parze żeby miał jakiś smak? Na przykład jestem ciekawy tej witaminy C, pisze że nie można na tydzień przed badaniem jej spożywać, no a to wiele owoców i warzyw

#pytanie #dieta #dietetyka #sibo #gastrologia #ibs #jedzenie
  • 11
@interpenetrate: masz, korzystam z tych przepisów do dzisiaj i ratują mi życie: https://okiemdietetyka.pl/dieta-ibs-low-fodmap-1800-kcal-darmowa/ Jeżeli chodzi o przyprawy, to fajnym patentem na zastąpienie czosnku i cebuli są aromatyzowane oliwy. Polecam także aplikację FODMAP Diet - Monash University. Są tam przeliczniki ile jakich potraw zawierających fodmap możesz zjeść na raz, żeby nie odczuwać dolegliwości. Bo to nie jest tak, że musisz całkowicie wykluczyć wszystkie fodmapy. Ważna jest ilość, jaką się zjada na raz.
Co jadłaś przed samym badaniem 48/24h?

Jeżeli chodzi o przyprawy, to fajnym patentem na zastąpienie czosnku i cebuli są aromatyzowane oliwy.


@zolgar: spoko ale to chyba nie przed badaniem samym w diecie przygotowawczej? Bo to jest uwzględnione na nie.
Jeśli natomiast chodzi o same warzywa i że powodują przelewanie/gazy/odbijanie/wzdęcia to ciekawy pomysł, widziałem coś takiego w małych buteleczkach ale to chyba były oleje.

Polecam także aplikację FODMAP Diet - Monash University
@interpenetrate: te dwa dni to byś sobie głodówe zrobił i lepiej się czuł zamiast wydziwiać
@zolgar co innego dieta a co innego przygotowanie do testu, lepiej nie kombinować tylko się przemęczyć bo bylem świadkiem jak połowa ludzi która byla na teście była poprostu zawracana do domu bo przy pierwszym pomiarze już coś im wyszło
A sama apka jest chyba płatna i to dużo, ja to chyba wtedy gdzieś z chomika ściągałem albo już nie wiem skąd, czy jakiś trial brałem. Masz jakiś myk na to?


@interpenetrate: Nie pamiętam ale jest jednorazowa opłata coś koło 30zł? Można też sobie ściągnąć tabelę z wykazem produktów lowfodmap. Użyteczna np. w restauracji przy zamawianiu posiłków. BTW. Dla mnie apka była dosyć pomocna.
co innego dieta a co innego przygotowanie do testu, lepiej nie kombinować tylko się przemęczyć bo bylem świadkiem jak połowa ludzi która byla na teście była poprostu zawracana do domu bo przy pierwszym pomiarze już coś im wyszło


@Luk_1mex: A tak, przygotowanie to ścisła dieta przez kilka dni i niejedzenie przez minimum 14 godz. przed samym badaniem.
te dwa dni to byś sobie głodówe zrobił

@Luk_1mex: i tak się pewnie skończy że zjem 4x jajecznice z solą xd tragedii nie ma bo i ta rybka na parze z ryżem wskoczy
Ja nie mówię że ja niewiadomo czego oczekuję, po prostu pytam czy ktoś ma jakiś pomysł.
Jak przebiega badanie? Jakieś skutki uboczne mialeś Ty lub ludzie obok? Dobrym pomysłem jest wzięcie laptopa żeby sobie film obejrzeć?

@Mirkosoft tak
Może ktoś jak przechodził to to ma jakieś rady? :)


@interpenetrate: Po prostu musisz przeżyć ten dzień czy dwa #!$%@? diety xd ja czułam się koszmarnie szczerze mówiąc, bardzo bolała mnie głowa (u mnie dieta trwała 24 h).

Dobrym pomysłem jest wzięcie laptopa żeby sobie film obejrzeć?


Tak, na luzie, ja nie miałam żadnych skutków ubocznych oprócz wzdęć które pojawiły się w trakcie badania. Warto wziąć laptopa czy książkę żeby nie
@interpenetrate: sorry ze dopiero teraz ale offline bylem, ja robilem 2 razy test, 1 raz w domu samodzielnie, troche mnie pokręciło w brzuchu ale nic wiecej, wynik pozytywny, 2 test w klinice, przesiedziałem 3h i nic ni nie bylo, wynik negatywny (to bylo po kuracji), jedyne co to potem lekkie przeczyszczenie (bardziej wydalenie tej laktulozy) bo ona jest środkiem przeczyszczajacym ale to normalne podobno.
Polecam coś sobie wziąć bo się zanudzisz,