Wpis z mikrobloga

Kinkiet na korytarz - okazalo sie ze jest pierwszej klasy ochronności. Na korytarzu majster zostawił przewód dwużyłowy - fazowy i neutralny.

Mogę montować ten kinkiet? Instalacja była robiona w mieszkaniu cała, to jedyny przewód którego nie wymienił. Nie wiem w sumie z jakiego powodu…

No ale dobra…

Teraz mam zagadkę co robić, bo na elektryce to ja się nie znam.

#elektryka #remontujzwykopem #pytaniedoeksperta
szczurek_87 - Kinkiet na korytarz - okazalo sie ze jest pierwszej klasy ochronności. ...

źródło: IMG_0449

Pobierz
  • 17
Na korytarzu majster zostawił przewód dwużyłowy - fazowy i neutralny.

Teraz mam zagadkę co robić, bo na elektryce to ja się nie znam.


@szczurek_87:

Zgłosić majstra do sepu, żeby mu uprawnienia zabrali.

żółtozielony w kinkiecie zepnij z niebieskim i podłącz do tego neutralny z sufitu, a fazę w brązowy.


@Szakalio: nie polecam takich porad, taki agnet może jeszcze wymyślił, żeby neutralny rozłączać a wtedy wyłączona obudowa będzie pod prądem.
@szczurek_87: " to jedyny przewód którego nie wymienił. Nie wiem w sumie z jakiego powodu…"
pewnie nie chciało mu się przeciągać w suficie i tyle.
Ogólnie to masz dwie możliwości albo podłączyć na dwa przewody odpowiednio faza i zero. Zakładając że obudowa jest metalowa to taki sobie pomysł. Szansa na przebicie mała, ale zawsze jest. W tym przypadku nie masz ochrony.

Druga opcja to potraktować lampę jak gniazdko i zrobić zerowanie
@hiperchimera: podpiąłem niebieski i brązowy. Lampa to kinkiet. Przewody wewnątrz kinkietu zamknięte są w dodatkowej obudowie. Wszystko zabezpieczone jest jeszcze takimi gumami. Wisi to na korytarzu - wysoko. Nikt tego dotykać nie będzie ręką. Przed chwilą z resztą dotykałem… i luz, także chyba tak zostawię. Świeci się…

Różnicowke mam - także nie będę kombinować.

Jedno mnie jeszcze zastanawia. W puszce pod włącznikiem m dwa ochronne spięte w szybkozłącze. Jeden ochronny jest
W puszce pod włącznikiem m dwa ochronne spięte w szybkozłącze. Jeden ochronny jest luzem… tego nie kumam…


@szczurek_87: no dalej w inny miejscu masz drugi koniec tego luźnego kabla też nie podłączony, albo udający że jest uziemienie. Cała instalacja do sprawdzenia przez prawdziwego elektryka, równie dobrze połowę bolców możesz mieć nie podłączoną, albo gdzieś zerowanie zrobione bo innego kabla też mu się nie chciało wymienić.
@wypokowy_expert: ja coś czuję że tutaj główny fachowiec zapomniał od tych dwóch punktach. Zarówno sufitowa jak i kinkiet mają zostawione zostawione przewody stare bez ochronnego. Reszta mieszkania była wypruta do zera i tam zmienili. Elektryk ogarnął, kazał te dwa też zmienić. Podbił papiery i… majster „zapomniał”.

Nie wiem czy chce mi się to ruszać. Znowu ciąć te płyty GK, szpachlowac, malować :/