Wpis z mikrobloga

Hejka.

Zna ktoś jakieś narzędzie które pozwoli mi stworzyć obraz Pendrive/karty sd do formatu iso (itp) pod linuxem?

Do klonowania dysków używam balenaEther ale nie mam/znam narzędzia do tworzenia obrazów

#linux #iso #fedora
  • 10
  • Odpowiedz
Zna ktoś jakieś narzędzie które pozwoli mi stworzyć obraz Pendrive/karty sd do formatu iso (itp) pod linuxem?


@glewik: iso 9660 to w zasadzie system plików, a ciebie prawdopodobnei interesuje po prostu zrobienie obrazu dowolnego dysku niezależnie od formatu. Zwykłe polecenie dd ci wystarczy.
  • Odpowiedz
  • 0
@Kryspin013
dd używałem tylko z iso do dysków :) nie wiedziałem że da się w 2 stronę
ale natrafiłem na kolejny problem mam kopie dysku 14GB na której jest zapisane 200MB danych. Obraz zajmuje tyle ile ma dysk a chcę wrzucić to na pendriva o pojemności 2GB.

Jakaś podpowiedź?
  • Odpowiedz
@Kryspin013

dd używałem tylko z iso do dysków :) nie wiedziałem że da się w 2 stronę


@glewik: jak napisałem wyżej. ISO to "system plików" dla płyt. DD to po prostu niskopoziomowe narzędzie działajace na urządzeniach blokowych np do kopiowania dysków sektor po sektorze - niezależnie co za dane na danym urządzeniu blokowym siedzą.

ale natrafiłem na kolejny problem mam kopie dysku 14GB na której jest zapisane 200MB danych. Obraz zajmuje
  • Odpowiedz