Wpis z mikrobloga

w którym skazani bylibyśmy na pomysły microsoftu


@keep_it_real: Od zawsze główną konkurencją dla MS jest Apple. Nawet w czasach procesora łupanego był wybór: BeOS, OS/2, Solaris... Gdyby nie powstał Linux to inny system wypełniłby jego niszę.
  • Odpowiedz
@kidi1: repozytoria programów, które są zaufane i można je zainstalować jednym ruchem zamiast przeszukiwania pryliarda stron w internecie w poszukiwaniu zainfekowanej binarki i klikania "Dalej" "Dalej" "Dalej" XD
  • Odpowiedz
repozytoria programów, które są zaufane i można je zainstalować jednym ruchem zamiast przeszukiwania pryliarda stron w internecie w poszukiwaniu zainfekowanej binarki i klikania "Dalej" "Dalej" "Dalej" XD


@rtp_diov: Tymczasem ja instalujący wszystkie potrzebne mi programy przez winget.

L3gion - >repozytoria programów, które są zaufane i można je zainstalować jednym ruch...

źródło: 381

Pobierz
  • Odpowiedz
to pierwsze było na linuksie 25 lat temu


@keep_it_real: Pamiętam ja te 15 lat temu wyrywałem sobie włosy po wpadnięciu w dependency hell ( ͡º ͜ʖ͡º) Chichot losu że Linux musiał ostatecznie zaadoptować menedżer pakietów bardzo podobny do Windows (Flatpak, Snap itd).
  • Odpowiedz
wybierając opcje instalacji jakie chcę.


@kidi1: a co to za kosmiczne opcje? no widać, że jeszcze nie liznąłeś zbytnio ekosystemu Linuxa czy nawet możesz się zastanowić nad jakimś innym systemem gdzie to jest wspierane (jak android, macos czy już nawet teraz windows), że w dobrze zrobionym systemie jakieś kreatory "dalej "dalej" "dalej" i wybieranie jakiś opcji instalacji jakich chcesz są totalnie zbędne i zaszłością.

Tymczasem ja instalujący wszystkie potrzebne mi programy
  • Odpowiedz
  • 1
@L3gion: musiał nie musiał, wciąż w linuksie masz wybór - możesz zainstalować apkę w ten albo w inny sposób; ale jeszcze raz Ci napiszę, że to nie chodziło mi o przerzucanie się argumentami co jest subiektywnie lepsze :)
  • Odpowiedz
@rtp_diov: Nie, ja chcę decydować gdzie instaluję, jakie języki ma mieć program, które funkcje i komponenty chcę zainstalować i wszystko co producent oferuje mi do wyboru w instalatorze aby instalację dopasować do swoich potrzeb. Nie wyobrażam sobie instalowania na przykład K Lite mega codec pack albo Photoshopa jednym klikiem.
  • Odpowiedz
po drugie jakbyś znał trochę bardziej historii to wiedziałbyś, że te podejście pierwsze było właśnie w systemach linuxowych później dopiero w reszcie. między innymi to jest powód dla którego w pewnym etapie w okresie XP/Vista był tak duży problem z zawirusowanymi tymi systemami


@rtp_diov: Ale żyjemy tu i teraz a nie we wczesnych 2000. I tak, był taki problem. Ale każdy kij ma dwa końce, użytkownik XP oglądał każdego exe z
  • Odpowiedz
możesz zainstalować apkę w ten albo w inny sposób; ale jeszcze raz Ci napiszę, że to nie chodziło mi o przerzucanie się argumentami co jest subiektywnie lepsze :)


@keep_it_real: Ale nie tylko my czytamy ten blog więc wolę dopowiedzieć.
  • Odpowiedz
  • 0
Pamiętam ja te 15 lat temu wyrywałem sobie włosy po wpadnięciu w dependency hell


@L3gion: też pamiętam jak zainstalowałem mandrake i nie umiałem ogarnąć myślą koncepcji repozytorium aplikacji :) i robiłem to windowsowym sposobem, ściągam z netu pakiet a.rpm, a on wymaga b.rpm, który to wymaga c i d.rpm :D ale w końcu załapałem, żeby zainstalować to w sposób zalecany i wszystko stało się prostsze :D
  • Odpowiedz
  • 1
@BooB: to oczywista racja, windows jest jaki jest, nie bez pewnego trudu ale da się zainstalować 25 letni soft na nim, macos zmieniał architekturę w tym czasie 4 razy edit: 5 razy
  • Odpowiedz