Wpis z mikrobloga

Gdyby w PL weszła obowiązkowa służba wojskowa co sądzisz o możliwości wykupienia się zarówno od obowiązkowej służby jak i powołania na wojnę za 100k PLN + inflacja od dziś?
Mielibyśmy wtedy kasę na wyposażenie i ci którzy by poszli do woja mieliby chociaż wysokiej klasy sprzęt. Win win.
#pytanie #wojsko #polska #wojna #rosja

Co sądzisz o takim pomyśle?

  • Dobry 28.1% (71)
  • Chujowy 71.9% (182)

Oddanych głosów: 253

  • 17
@Iorem_ipsum: Nie wyceniam życia a wyceniam stratę roku życia w wojsku na rocznym treningu(obowiązkowa służba) i ewentualne 10% ryzyka utraty życia na wojnie.
Lepiej żeby każdy po równo służył w #!$%@? warunkach, czy służyło 80% w zajebistych warunkach?
@masz_fajne_donice: #!$%@? totalnie ale w sumie idealne dla naszego rządu, typowe prawo u nas czyli silne dla słabych a słabe dla silnych...

W sumie #!$%@? mnie to boli, z pierwszymi pogłoskami o jakichkolwiek ruchach Rosji w stronę NATO #!$%@? stąd i wam też to radzę, szkoda szkoda umierać za teoretyczne państwo od 1918 roku...
szkoda umierać za teoretyczne państwo od 1918 roku...


@Adamcborodo: XD Uważasz że nie było teoretyczne wcześniej? Może w czasie rozbiorów gdzie szlachta dawała dupy sąsiadom a jednocześnie niewoliła chłopów?
Polska jest w najlepszym okresie swojej historii dla przeciętnego człowieka i potwierdzają to wszelkie możliwe statystyki.
@masz_fajne_donice: No może wcześniej racja ale mi chodzi o sam rok 1918. Zostaliśmy wciśnięci chyba po to aby rozegrała się jeszcze większa inba parę lat później. Brak jakiejkolwiek własnej siły i opieranie się na sojusznikach nie dając nic. Tak samo było za komuny, byliśmy zwykłą przystawką ZSRR i ta sama śpiewka. Oczywiście że teraz nam jako obywatelom żyje się najlepiej ale jestem wstanie się założyć że w razie jakiegokolwiek konfliktu zostaniemy
@masz_fajne_donice: Taki system funkcjonował w drugiej połowie XIX wieku we Francji, że miałeś do wyboru służbę w wojsku, albo mogłeś się wykupić i dzięki temu teoretycznie rocznik sam siebie finansował. Problem zaczął się wtedy, gdy jednak nikomu się nie chciało iść do wojska więc Francja musiała płacić sporo hajsu starym dziadom, plus taki hajsik to okazja do przytulenia go przez polityków i spora jego część nie szła do wojska tylko do
ale jestem wstanie się założyć że w razie jakiegokolwiek konfliktu zostaniemy rzuceni na pożarcie bo nas nie szkoda, bo co sobą reprezentujemy gospodarczo i militarnie?


@Adamcborodo: Znaczy się że nie ogarniasz kompletnie sytuacji.
Po pierwsze obecnie nie jesteśmy otoczeni wrogami jak wtedy. Po drugie nasze powiązania gospodarcze z Europą głównie Niemcami są tak silne że szybki upadek Polski to kryzys w Niemczech jakiego ten kraj nie widział. I oni o tym
@masz_fajne_donice: Yhym bo Niemcy nie zrobią rachunku kosztów i strat i nie wyjdzie im że lepiej przecierpieć kryzys niż wysłać na śmierć swoich obywateli lub współpraca z Nową Polską Republiką Ludową. Jakoś interesy z Ruskami nigdy im nie przeszkadzały to nie będą im przeszkadzać interesy z marionetką Rosyjską.

Trochę za bardzo ty przeceniasz pozycję Polski i Europy. Upadek nowożytnej Europy? Ani Europa ani tym bardziej Polska nie są już centrum tego
@apaczessi: No to w tamtych biednych czasach raczej za wielu nie mogło sobie pozwolić bo dzieci ludzie mieli wiele. Więc każda rodzina by musiała na 2ch albo i więcej wyłożyć i to tak co 20 lat bo dzieci miało się wcześnie wtedy.
Coś mi śmierdzi ta twoja historia. Czyżby tylko o szlachtę chodziło? Inaczej to nie ma najmniejszego sensu.
@masz_fajne_donice mialoby to szanse dzialac, osobiscie wolalbym dofinansowac armie niz #!$%@? za granicę. Inna sprawa ze raczej bym rządowi nie ufal, bo jak by armia nieco sie skurczyla to i to "wykupienie sie" pewnie by zaczeli zlewac i brac tez tych co hajs wplacili
@masz_fajne_donice Dane brałem z książki G. Wawro "Wojna francusko-pruska". Oczywiście, że z tego wykupu korzystała głównie klasa wyższa i średnia, ale zjawisko było dosyć powszechne w niższej klasie. Do woja szły tylko te osoby, które było nie stać na wykup, czyli absolutna biedota i margines społeczny.