Wpis z mikrobloga

Czesc Mirki.

mam pytanie dotyczace #firma #jdg #vat #pracait #programista15k

Dostalem calkiem spoko wygladajacy kontrakt i rozwazam przejscie na B2B, problem z tym, ze rozliczalbym sie w euro z firma w UK. W kontrakcie jest zapis, ze wystawialbym im faktury w euro bez VAT, w koncu firma z UK. Ale jesli dobrze mysle, to zgodnie z prawem musialbym byc VATowcem? (kontrakt jest na tyle spoko, ze przekroczylbym sprzedaz uslug 200k/rok)

Problem z tym, ze jesli nie moglbym wystawiac tej firmie faktur VAT to oplata VATu od kwoty na fakturze bylaby po mojej stronie? Wtedy kwota "netto" bylaby potracona o VAT do zaplacenia po mojej stronie? Jesli musialbym faktycznie byc VATowcem, to czy jestem wtedy zobowiazany do wystawiania tylko faktur "vatowskich" i zaplata VATu bylaby po mojej stronie?

Jest sens bawic sie w cos takiego? Czy olac ten kontrakt i nie babrac sie w taki badziew? Sorry jesli brzmi to glupio lub chaotycznie, ale wole wiedziec ile netto faktycznie dostane i czy jest sens bawic sie w firme w takim przypadku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 11
  • Odpowiedz
@madryzolw nie płacisz vatu z tytułu takiej faktury chyba. Ale możesz ten vat odliczać w kosztach, takie cuda. Po konkrety leć do księgowej ale jeżeli kwota na fakturze jako kwota z której opłacasz dochodowy i zus Ci odpowiada to warto
  • Odpowiedz
@madryzolw: Wystawiając faktury bez vatu podmiotom zagranicznym nie podlegasz pod limit obrotu na VAT, do tego liczą się tylko faktury krajowe - tak mi mówiła księgowa.

Także możesz być na ryczałcie, mieć zwolnienie z vatu i wystawiać angielskiej firmie faktur na kilkaset tysięcy nie musząc wchodzić na VAT.
  • Odpowiedz
@madryzolw: bierz ten kontrakt, wystawiasz fakture netto, od tego płacisz tylko dochodowy. Nie zaleznie czy jesteś VATowcem czy nie. Jeśli troche robisz zakupów związanych z przychodem (komputery, samochody) to lepiej jednak być na VAT bo można ten VAt odliczyć, tylko nie będziesz mogł łatwo go odzyskać bo nie będzie wpływał na Twoje konto więc będziesz w takim wypadku musiał prosić US o zwrot, albo możesz sobie go kolekcjonować i jak zaczniesz
  • Odpowiedz
@madryzolw: ja się tak rozliczam i jestem VATowcem. Obecnie kontrakt z USA i rozliczam się w dolarach, w przeszłości pracowałem z firmą z UK przy rozliczeniu w GBP.

W tym przypadku obowiązuje reverse charge - oni Tobie nie płacą VATu, Ty nie płacisz VATu do urzędu skarbowego. Wszystko git, bo VAT i tak jest przezroczysty, ale jest jeden minus - jeśli Ty nie masz VATu do odprowadzenia do US, a zrobisz
  • Odpowiedz
@madryzolw: bralem udział w takich ofertach i zawsze zadziwiało mnie, że zagraniczni rekruterzy i ich managerowie nie rozumieją tego mechanizmu VATu reverse charge. Zdawało mi się, że to taki standard w rozliczeniach zagranicznych.
  • Odpowiedz
@pastarri: Też wystawiam faktury dla firmy z UK, elektronikę kupuję z amazon.de, będąc podatnikiem VAT-UE wystawiają mi wtedy fakturę z VAT 0%, płacę samą kwotę netto i nie muszę US prosić o żadne zwroty.
  • Odpowiedz
@pastarri: trick z rozliczeniem vatu polega na tym że:
a) kiedyś będziesz miał kontrakt dla kogoś z PL i wtedy księgowa policzy ci ile realnie VATu masz przekazać z powrotem (czyli odbijesz sobie różnice za wszystkie zakupy z przeszłości)
b) VAT z zakupów można przeksięgować na ZUS, wtedy po prostu nie zapłacisz raz albo 2 zusu i się wyrówna
  • Odpowiedz