Wpis z mikrobloga

Aktualnie używam sudo hdparm -Y /dev/sda, bo nie używam tego dysku HDD, poza utworzeniem backupu i czasem odczytaniem jakichś archiwów. A HDD dosyć hałasuje, w porównaniu do wentylatorów.
Ale używam tej komendy już po włączeniu systemu, i zanim system się włączy, to dysk się niepotrzebnie odpala na jakiś czas, i swój dźwięk daje.

Jak ustawić BIOS i/lub Arch Linux, żeby dysk nawet nie startował? Jednocześnie startował automatycznie, jak go potrzebuję, gdy po prostu kliknę w niego w menadżerze plików?(bo tak działa po użyciu komendy sudo hdparm -Y /dev/sda)

Opcja z ręcznym odłączeniem dysku od zasilania i podłączaniem jak będzie potrzebny, to za dużo zachodu.
#linux #archlinux
  • 13
  • Odpowiedz
@look997: > Ale używam tej komendy już po włączeniu systemu, i zanim system się włączy, to dysk się niepotrzebnie odpala na jakiś czas, i swój dźwięk daje.

Ale jak długo po włączeniu używasz komendy? Najprościej dodać service w systemd, który uruchamia hdparam przy starcie systemu, pytanie czy dysk nie zacznie wyć zanim systemd wstaje.
  • Odpowiedz
  • 0
@amamoh: Systemd zrobię. Ale tak jak mówił kontodotestowania, to pewnie nie da tego efektu o który mi chodzi, ale będzie w miarę wcześnie.
Pomyśleć by trzeba o czymś na etapie Early KMS.
  • Odpowiedz
@look997: @cysiekw @amamoh ehhh oczywiście, że się da i to banalne jest. Jak to ja, nie napiszę wam jak ale podpowiem. np, urzadzenia typu nagywarki/dekodery z linuxami wyposażane w dyki twarde trudno by miały spełniać jakiekolwiek normy zwiazane z zużyciem energii więc hddki są uruchamiane "on demand" ....no ale jak się arch wiki czyta to nic dziwnego, ze mało się wie....
  • Odpowiedz
ehhh oczywiście, że się da


@wojciet: Tak? Op chce żeby dysk był wyłączony cały czas, ani razu nie zakręci silnikiem od wciśnięcia poweron, w jaki sposób to zrealizujesz?
  • Odpowiedz
@cysiekw: Dokładnie tak jak we wspomnianych przeze mnie urządzeniach. Dokładnie i nie inaczej, banalnie. Dziś macie się uczyć:) zamiast google proponuje może znaleźć kopię systemu takiego np. stb i po prostu zobaczyć sobie co tam w /etc itd...
  • Odpowiedz
Dokładnie tak jak we wspomnianych przeze mnie urządzeniach. ... stb i po prostu zobaczyć sobie co tam w /etc


@wojciet: Ja nie piszę o egzotycznych rozwiązaniach. Proszę płyta główna Gigabyte B560M DS3H procek i5-11400, w jaki sposób zrealizujesz "brak" uruchomienia dysku? Zawsze zakręci po power on!!! Musiał byś mieć kontrole nad każdym osobnym kablem zasilającym od sata.
  • Odpowiedz