Wpis z mikrobloga

No dobra, przelałem 1000 zł (232 euro) na fundusz akumulacyjny ETF IUSQ (kupno 3 akcji) na platformie xtb i zamierzam to robić cyklicznie co miesiąc. Za drugie 1000 zł zamierzam kupować akcje polskich spółek dywidendowych, z tym że nie wiem czy to robić na zwykłym koncie maklerskim, czy może na koncie IKE żeby nie płacić co roku podatku Belki. Poza tym wpłaciłem 10k na obligacje skarbowe TOS. Uważacie to za dobry plan dla osoby początkującej w inwestowanie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#etf #gielda #xtb #oszczedzanie #inwestowanie
  • 21
  • Odpowiedz
  • 0
@jmp_eax: Tylko IKE/IKZE nie ma w ofercie xtb, a z tego co słyszałem to mają to wprowadzić w tym roku (ewentualnie można założyć w banku BOSSa). Teraz pytanie czy warto czekać?
  • Odpowiedz
  • 0
@jmp_eax: No i poza tym patrzę uważnie na cenę bitcoina. Jak spadnie dosyć mocno do ceny typu 30k - 50k dolanów za BTC, to czy nie lepiej będzie przelać trochę środków w krypto? :)
  • Odpowiedz
@Majster_2: Ja bym poczekał co zaoferuje xtb. Masz jeszcze mBank IKZE makler. Nie polecam mBanku . Jest jeszcze Noble securities. Plusem u nich jest to że mają teraz oprocentowane konto ( niewykorzystane ) środki są oprocentowane.
Bossa spoko nawet . Duży wybór papierów.
Ja bym poczekał na xtb , bo mają wygodną platformę, ale znowu jak chcesz long term to pewnie nie będzie ci przeszkadzać proces logowania i składania zleceń u
  • Odpowiedz
@Majster_2: Ja sobie cenię xtb za mnogość papierów które mają.i wygodę. Nie potrzebuję mieć bitcoina w portfelu, wystarczy mi CFD na krypto. Ty jesteś aktywny trejder czy raczej kup i zapomnij.?
  • Odpowiedz
  • 0
@jmp_eax: Chyba zaryzykuję i zaczekam, a akcje polskich spółek dywidendowych zakupię na koncie maklerskim w xtb, rozliczanie podatkowe chyba nie wydaje się trudne zwłaszcza, że makler wysyła pita którego trzeba tylko przepisać do PIT - 38
  • Odpowiedz
  • 0
@jmp_eax: Ogólnie plan ma taki, aby co miesiąc przeznaczać 1000 zł na inwestowanie w ETFy (etf akumulacyjny), a drugie 1000 zł na (akcje polskich spółek dywidendowych), ewentualnie zakup w bitcoina gdy cena trochę spadnie. Rozumiem, że zamiast kupować np. na binance BTC, lepiej jest kupić CFD na krypto w xtb?
  • Odpowiedz
  • 0
@jmp_eax: No i poza tym mam 10k wpłacone w obligacje skarbowe TOS, dywersyfikacja aktywów jest chyba tutaj najlepszym zabezpieczeniem przed "finansową katastrofą", wg. mnie
  • Odpowiedz
@Majster_2: Ale że tak bez dźwigni 100x? Tak ograniczać ryzyko?! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zasadniczo to rozważ IKE/IKZE pod inwestycje dywidendowe. Limity są takie, że Twoim 1000 zł co miesiąc nie wyczerpiesz. Na koncie z belką dywidenda jest gorsza niż proste sprzedanie akcji - wtedy dostajesz od razu całą kwotę dywidendy (Podatek dopiero do zapłacenia w kolejnym roku). Gdy zapłacisz belkę to kurs spada o X, a
  • Odpowiedz
@Majster_2: Nie mówię że lepiej. CFD rządzi się swoimi prawami. CFD jest bardzo ryzykowne. Dla Ciebie pewnie prawdziwa giełda krypto będzie lepsza, większa „sprawczosc”
  • Odpowiedz
  • 0
@Okcydent: Ok, dzięki za rady ( ͡° ͜ʖ ͡°) Podsumowując, lepiej mieć spółeczki dywidendowe na IKE (nawet gdybym chciał wypłacić cash np. po 3 - 4 latach). W BOSSa da radę inwestować w amerykańskie spółki dywidendowe, czy to raczej domena zagranicznych brokerów?
@jmp_eax mam bardzo mało bitcoina (za kilka stów kupione kiedyś na próbę), zachomikowane na portfelu sprzętowym, więc chyba lepsze dla mnie będzie kupowanie BTC na
  • Odpowiedz
@Okcydent: Ok, dzięki za rady ( ͡° ͜ʖ ͡°) Podsumowując, lepiej mieć spółeczki dywidendowe na IKE (nawet gdybym chciał wypłacić cash np. po 3 - 4 latach). W BOSSa da radę inwestować w amerykańskie spółki dywidendowe, czy to raczej domena zagranicznych brokerów?


@Majster_2: W przypadku amerykańskich spółek to już jest ciekawiej. I w XTB i w BOŚ-u wypełnisz formularz W-8BEN dzięki czemu zapłacisz tylko amerykański podatek
  • Odpowiedz
@Majster_2:
1. Pomysł kupowania etf na cały świat - nuda, bardzo bezpiecznie, oczekiwane zyski stosunkowo niskie.
2. Pomysl kupowania polskich dywidendowek - poczytaj o tym czym jest home bias na rynku i wtedy podejmij decyzję.
3. Możesz założyć teraz ike w bossie i przenieść je do xtb w 3 kwartale.
  • Odpowiedz
Hm. A to może tak jak Revolut. Dodatkowo koszą za łykend?


@Okcydent: nie, cały czas jest 0,8% dlatego dalej bardziej opłaca sie wymieniać w moim przypadku w Pekao gdzie mam jakieś 2,1-2,4 groszy spreadu na USD/PLN bez prowizji
  • Odpowiedz
@Majster_2: pamietaj że ikze niby daje zwrot podatku, ale jak wypłacisz wcześniej to bez specyficznych warunków praktycznie zawsze będziesz stratny w porównaniu do ike, ja sam mam tylko ike w bossie + zwykłe maklerskie w xtb bo sam nie wiem czy będę to trzymał do emerytury xD jak xtb otworzy ike i będzie miało takie prowizje jak na zwykłym to będzie nobrainer, same plusy
  • Odpowiedz