Wpis z mikrobloga

Kilka pytań mam do #fotowoltaika zamierzam zrobic tylko grzanie wody użytkowej off grid, grzałka 3kW jaki muszę mieć zapas mocy na panelach, coś koło 3,2 kW czy więcej? Instalacje lepiej złożyć z mniejszych paneli, ale większa ilość czy mniej paneli a większe typu 600-800 W
  • 11
  • Odpowiedz
@univac-ng: Jak chcesz żeby grzałka z pełną mocą grzała to koło 4 kwp. 4 kw z tych 4 kwp osiągniesz może raz, może dwa razy w roku na krótką chwilę :) Co do ilości i wielkości paneli to jeden #!$%@? jeśli w cieniu nie będą
  • Odpowiedz
  • 0
@univac-ng nie masz licznika prądu czy co się skłania do offgrid?
Przecież w taki dzień jak dzisiaj to zagotujesz ta wodę bo nie wierzę że w ciągu dnia dużo jej zużyjesz a w pochmurny prawie nic nie nagrzejsz.
Ja wiem nowe zasady nie są dobre ale to i tak lepsze niz offgrid według mnie.
  • Odpowiedz
  • 0
@univac-ng no ale to prąd stracony to już lepiej oddać do sieci nawet po bieda stawce bo zawsze coś tam uzbierasz i odbierzesz w pochmurne dni.
  • Odpowiedz
  • 0
@3RRR no niby tak, ale chce mało tych paneli to jakoś dużo się zyskam przy tym chyba, zużycia też jakiegoś dużego nie mam ogólnie, tylko nad cwu się zastanawiam
  • Odpowiedz
@rybeczka: u mnie 300l od 24C do 48C od 7 do 17 około 15kwh. Jak kogoś interesuje to mam mnóstwo wykresów na to. No i grzeje olej w którym są karty graficzne, a olej i woda z cwu spotykają się w wymienniku.
  • Odpowiedz