Wpis z mikrobloga

Takie z dupy pytanie, co się dzieje jeśli człowiek umiera w jakimś wypadku, a tylko on znał hasła do swoich kont bankowych i innych? Albo rodzic umiera a nie zdążył spisać testamentu?
Rodzice/rodzeństwo będą mogli uzyskać w jakiś sposób dostęp do tego majątku?
Zastanawiam się czy nie zapisać na kartce moich najważniejszych kont/haseł i wsunąć głęboko do szuflady ( ͡º ͜ʖ͡º)
#spadkobiercy #prawo #kiciochpyta #pytanie
  • 9
  • Odpowiedz
dobre pytanie, mam kase tylko na wise, jakbym miał wypadek to nwm czy moja rodzina w ogole by sie domyśliła.
  • Odpowiedz
@donalejd:
art. 92ba ustawy Prawo Bankowe.

W dużym skrócie - istnieje Centralna Informacja o rachunkach bankowych. Jako spadkobierca idziesz do dowolnej placówki dowolnego banku w Polsce z odpisem wyroku ze sprawy spadkowej a oni ci mają obowiązek udzielić informacji w których bankach (i skokach) zmarły miał rachunki i lokaty.
Potem idziesz do tych banków i składasz tam dyspozycje przelewu na wskazane przez siebie konto.
W sumie dość prosta procedura.
  • Odpowiedz
@donalejd: to samo. Wszystko jedno czy dziedziczenie jest testamentowe czy ustawowe musisz miec potwierdzone sądownie nabycie spadku.
Na podstawie samego aktu zgonu nikt Ci nic nie udostępni, choćby dlatego że mogą istnieć inni spadkobiercy lub (hipotetycznie) mogłabyś być uznana za niegodną dziedziczenia
  • Odpowiedz
  • 0
@thorgoth: dobra jeszcze ostatnie pytanie, czy ja dobrze zrozumialam, ze mowimy o sytuacji, ze zmarły/a nie napisał testamentu i nawet wtedy mogę być spadkobierczynią bo jestem jej siostrą, ale żeby mi przekazali ten majątek to muszę iść do sądu żeby mieć potwierdzenie?
  • Odpowiedz
@donalejd Spadkobiercy mogą w dowolnym banku zgłośic zapytanie przez system Ognivo, zwrotnie dostaną info odnośnie rachunków bankowych zmarłego z większości banków
  • Odpowiedz