Wpis z mikrobloga

Jesteś młody(a) zdolny(a) nazywasz się Robert James Fischer/ Beth Harmon grasz w turnieju pretendentów. Masz godzinę czasu do namysłu na następne 15 ruchów. Co grasz w pozycji na diagramie białymi?. Chodzi oczywiści o zremisowanie partii - nie wygranie białymi.

#szachy
Hans_Kropson - Jesteś młody(a) zdolny(a) nazywasz się Robert James Fischer/ Beth Harm...

źródło: Fischer-Geller

Pobierz

Jaki ruch wykonujesz białymi?

  • 1. Kf2 37.5% (18)
  • 1. Kf1 2.1% (1)
  • 1. Kg1 2.1% (1)
  • 1. Kh1 4.2% (2)
  • 1. Kh2 8.3% (4)
  • 1. Re8 2.1% (1)
  • 1. Ra7 2.1% (1)
  • Nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem. 16.7% (8)
  • Białe to w którą strone idą? 25.0% (12)

Oddanych głosów: 48

  • 30
  • Odpowiedz
  • 0
czarne Kh7


@gorzki99: zadanie jest trudne i Fischer nie dał rady zremisować.

Biały chodzi królem na h2-g2. A na ruch królem czarnych Kg8 z planem Kf8 - biały gra g6 i po Kf8 wieża #!$%@? na f7
Jeżeli czarny zagra wieża e5 to odejście królem (żeby bicie na g5 było bez szacha) ma linię h (Kh3)
  • Odpowiedz
zadanie jest trudne i Fischer nie dał rady zremisować.


@Hans_Kropson: Miras zeby nie bylo. Szachy pokazal mi dziadek jk mialem z 7 lat (czyli 37 lat temu). Za mlodego jeszcze sie bawilem ale juz daaaawno nie przysiadlem na powaznie. Nie mam zamiaru umniejszac Fischerowi ale nie mial prawa zremisowac.

A na ruch królem czarnych Kg8 z planem Kf8 - biały gra g6 i po Kf8 wieża #!$%@? na f7


Ja jestem
gorzki99 - > zadanie jest trudne i Fischer nie dał rady zremisować.

@Hans_Kropson: M...

źródło: Screenshot_10

Pobierz
  • Odpowiedz
pionkiem na g6 grasz dopiero jak czarny król zejdzie na g8. Jak poniżej..


@Hans_Kropson: Jak se zwizualizowalem to widze ze czarne Kg8 nie moga wejsc bo mat od razu :P Jeszcze nie moga wejsc :P A po takim ruchu? Co robia biale?

P.S jak Cie nudze albo pytania zbyt naiwne to feel free mnie zrypac i olac :P Ja sie dobrze bawie rozgryzajac zagwozdke :P
gorzki99 - >pionkiem na g6 grasz dopiero jak czarny król zejdzie na g8. Jak poniżej.....

źródło: Screenshot_11

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: Pytania są jak najbardziej zasadne.
W pozycji na diagramie, trzeba zagrac królem na linię h - żeby nie było bicia na g5 z szachem. jak bicie na g5 bez szacha to czarny bije pionka e6 wieżą i remis (musisz mi uwierzyć na słowo).
Ale trzeba pójść na linię h na h3 żeby być bliżej pionka.
Jeżeli w pozycji na diagramie nastąpi 1. Kh2 to 1... Kg8 (z planem Kf8) 2.
  • Odpowiedz
@Hans_Kropson: Jezu miras ale Ty mnie testujesz :P Ja serio nic nie widze w wyobrazni :P (i dlatego jestem w szachy cinki jak dupa weza :P)

Jeżeli w pozycji na diagramie nastąpi 1. Kh2 to 1... Kg8 (z planem Kf8)


Nie. To bylby blad. Pospieszne dzialanie. Zadne Kg8 Jak w pozycji z diagramu nastapi 1 Kh2 to odpowiedz bedzie tylko jedna - picrel. I na moje to po temacie. Bialym jedyne
gorzki99 - @Hans_Kropson: Jezu miras ale Ty mnie testujesz :P Ja serio nic nie widze ...

źródło: Screenshot_12

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: Brawo. Dobrze kombinujesz.
Teraz można i trzeba odejśc wieżą po linii g żeby czarny nie odciął króla wieżą na linii h bo wtedy jest przegrana.
W pozycji na twoim diagramie np 1. Rg8 Rg5 2. Rxg5 Kxg5 3. Kg3
To jest opozycja królów i remis. (znowu musisz mi uwierzyć na słowo). Przy ruchu białych byłaby przegrana.
Hans_Kropson - @gorzki99: Brawo. Dobrze kombinujesz.
Teraz można i trzeba odejśc wież...

źródło: Screenshot 2024-04-04 203434

Pobierz
  • Odpowiedz
Brawo. Dobrze kombinujesz.


@Hans_Kropson: Dziekuje. Jak wspomnialem dawno temu przestalem sie bawic bardziej na powaznie wiec taka opinia cieszy :)

Ale nie zgodze sie :PP

Piszesz Rg8. No ok. Spoko - powodzenia :) Bedzie tak jak na picrel. Kombinuj dalej. Mam plan... ciekawe czy go odgadles :)
gorzki99 - >Brawo. Dobrze kombinujesz.

@Hans_Kropson: Dziekuje. Jak wspomnialem dawn...

źródło: Screenshot_15

Pobierz
  • Odpowiedz