Wpis z mikrobloga

remontuje kuchnie w mieszkaniu z wtórnego i czytam że zmywarka, lodówka, okap czy też mikrofalówka powinny być na osobnym obwodzie. Czy faktycznie każdy z tych sprzętów musi mieć osobny obwód? Ogólnie elektryk mi sprawdził że jak rozdzielę sobie jedno gniazdko pod okap, mikrofalówkę i zmywarkę to będzie git, więc nie wiem do końca o co chodzi a nie chce potem jakiś awarii co chwile

#remontujzwykopem #elektryka
  • 14
  • Odpowiedz
@hoppbakke Jeden obwód na te 4 sprzęty powinien wystarczyć, ale teraz to jest taka finezja by każde gniazdko w kuchni robić osobno. Tylko to koszta w materiale. U mnie okap masz np z oświetleniem, zmywarkę z piekarnikiem (1 faza) przewodem 5x2.5mm2 do indukcji(2 fazy), reszta sprzętów na jedno kopyto
  • Odpowiedz
@hoppbakke: lodówkę może warto na osobnym, żeby awaria którego z pozostałych nie wybijała Ci bezpiecznika. A tak to piekarnik i płyta/kuchenka czy zmywarka na osobnych z powodu obciążenia. Okap czy mikrofalówkę możesz połączyć bez problemu z z gniazdkami nad blatem.
  • Odpowiedz
@rybeczka: Jeden rabin powie tak a inny inaczej. Tyle to te sprzęty może pobierają, ale w szczycie, przecież nie pracują z pełną mocą cały czas. Do tego dochodzi fakt że raczej rzadko kiedy włączysz je oba naraz. Z resztą bezpiecznik B16, na przekroju 2,5mm2 by wywalił na spokojnie gdyby było za duże obciążenie przez dłuższy czas.
  • Odpowiedz
osobno będę mieć piekarnik z płyta indukcyjna bo tam nam 3 fazy ponoć


@hoppbakke: spokojnie może być razem, bo płyta wykorzystuje 2 fazy, a trzecia jest wolna właśnie pod piekarnik.
  • Odpowiedz
jak wymieniałem przyłącza, to w niejednej chałupie wpinając WLZ widziałem większość gniazdek na jednym obwodzie xD


@kilo-bravo: Nie dziwi mnie to ( ͡° ͜ʖ ͡°)
U mnie była mieszanka 2,5 mm2 Alu z 1,5 miedzi :D
  • Odpowiedz
remontuje kuchnie w mieszkaniu z wtórnego i czytam że zmywarka, lodówka, okap czy też mikrofalówka powinny być na osobnym obwodzie. Czy faktycznie każdy z tych sprzętów musi mieć osobny obwód? Ogólnie elektryk mi sprawdził że jak rozdzielę sobie jedno gniazdko pod okap, mikrofalówkę i zmywarkę to będzie git, więc nie wiem do końca o co chodzi a nie chce potem jakiś awarii co chwile


@hoppbakke: Jak robisz remont i nie chcesz
  • Odpowiedz
@hoppbakke: lodówkę warto na oddzielnym obwodzie z własną roznicowką, bo jak wywali bezpiecznik z roznicowką przez zmywarkę albo cokolwiek innego, to lodówka/zamrazarka się rozmrozi i popłynie.
Na oddzielnym obwodzie z własną roznicowką warto zmywarkę (tak samo pralkę), bo jest mokra i jak wywali różnicowkę to wywali tylko zmywarkę, a nie połowę urządzeń.
Piekarnik warto ją oddzielnym, bo przy pyrolizie potrafi dużo prądu ciągnąć i jak włączysz pyrolizie i np mocny czajnik,
  • Odpowiedz