Wpis z mikrobloga

Czy można sprawdzić czy cząstka lub inny foton zrobił kolaps kwantowy? Np. za pomocą testu podwójnej szczeliny. Jeżeli był kolaps to kropka na ścianie a jak nie to fala. Bo jeżeli się da sprawdzić czy był kolaps to wtedy można takiego kolapsu dokonać w fotonach splątanych. Jeden foton splątany dokonuje kolapsu to drugi też. Na pierwszym dokonujemy pomiaru to drugi też kolapsuje i sprawdzamy drugi i mamy przesłany bit szybciej niż prędkość światła.

#fizyka #fizykakwantowa
  • 2
  • Odpowiedz
@scorpio18k: twoje założenie dotyczące możliwości "sprawdzenia" kolapsu kwantowego w danym momencie nie jest możliwe w zwykłym sensie. w eksperymencie z podwójną szczeliną, kiedy obserwuje się zachowanie cząstki, zmienia się charakter fali falowej na taki, jakby zachowywała się jako cząstka, ale samo obserwowanie czy doszło do kolapsu kwantowego nie ma zastosowania do dalszej manipulacji w kontekście przekazywania informacji.

co do pomysłu na przekazywanie informacji szybciej niż prędkość światła - mechanizmy kwantowe nie
  • Odpowiedz
Na pierwszym dokonujemy pomiaru to drugi też kolapsuje i sprawdzamy drugi i mamy przesłany bit szybciej niż prędkość światła.


@scorpio18k: Możesz mierzyć stan drugiego fotonu, ale nie będziesz wiedział, czy jest on losowy (bo stan tego fotonu wcześniej był nieznany), czy też funkcja falowa uległa kolapsowi już wcześniej, wskutek uprzedniego pomiaru pierwszego fotonu. Żeby rozróżnić te dwie sytuacje, musiałbyś dostać informację, że ktoś zmierzył pierwszy foton. A tę informację możesz otrzymać
  • Odpowiedz