Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #programista50k #it #pracait #pracbaza #kryzysit

Mam pytanko do programistów backendowców zwolnionych w 2022-2024 roku, tych co trafili na bezpłatną ławkę b2b bądź postanowili na własną rękę zmienić pracę. Zróbmy uczciwą ankietę - ostatnią, już dłużej nie będę was męczył CRUDiarze.

Backendowcy, którzy stracili pracę w 2022-2024 roku, z minimum 5-letnim doświadczeniem.

Czego musieliście się nauczyć poza godzinami pracy by finalnie zacząć przechodzić rekrutacje, zacząć dostawać oferty i finalnie znaleźć nową pracę? Co było dla was bardzo trudne w rozmowach rekrutacyjnych? Na czym uwalaliście rozmowy? Na jaki brak skillia najbardziej narzekali na was rekruterzy/managerowie z nowej pracy, co było powodem odrzucenia waszej kandydatury?

Czego musiałeś się douczyć po pracy by przestać być bezrobotnym i znaleźć pracę programisty?

  • Algorytmy + leetcode 32.0% (24)
  • Skille miękkie 10.7% (8)
  • Top 100 interview questions i podobne 17.3% (13)
  • Musiałem zrobić portofolio na github 6.7% (5)
  • Commitowałem do open-source 4.0% (3)
  • Zrobiłem różne certy języka/cloud/orchestracja 1.3% (1)
  • Musialem sie nauczyć nowego języka/frameworka 6.7% (5)
  • Nauczyć się frontendu i aplikować na full-stacka 2.7% (2)
  • Nauczyć się clouda (aws/gcp) lub orchestracji k8s 9.3% (7)
  • Nauczyś się podstaw devOps(CI/CD, terraform, ansi) 9.3% (7)

Oddanych głosów: 75

  • 9
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: byłem na ławce ale nie zostałem zwolniony, sam odszedłem bo wiedziałem że prędzej czy później polecę. Zaznaczyłem top interview questions, spędziłem najwięcej czasu na system design i typowych pytaniach o GC i kolejkach oraz na skalowaniu baz SQL/NoSQL. Udało mi się na szczęście szybko znaleźć pracke.
  • Odpowiedz
@jalop: strona z trudnymi zadaniami algorytmicznymi np zrób #!$%@?ą, nieprzydatną w codzinnej pracy operacje na grafie lub drzewie binarnym w 30 minut i potem np ładują ci do grafu 1 000 000 elementów i sprawdzają czy zrobiłeś rozwiązanie w O(log N) zamiast O(n ^ 3)
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: https://github.com/donnemartin/system-design-primer - myślę że to dobre źródło do wdrożenia się w system design, dodatkowo filmy na yt, szczególnie takie które uczą jak odpowiadać na wymagania postawione na rozmowie przez rekruterów.

O GC czytałem z różnych źródeł, trudno podać dokładnie z jakich ale większość podaje praktycznie to samo, często pytania dotyczą hipotezy generacyjnej oraz wyboru konkretnego GC pod konkretne wymagania typu liczba rps oraz latency.
  • Odpowiedz
@jalop: to chyba jak jesteś programista w NASA. Większość moich algorytmów w pracy opiera się na przeszukaniu kontenera obiektów wg. jakiegoś predykatu. Szczytem trudności jest, gdy trzeba parsowac stringi
  • Odpowiedz