Wpis z mikrobloga

Mam zamiar przesiąść się z windowsa na maca. Wstępnie macbook wybrany jednak chciałbym wcześniej porozmawiać z kimś z #fotografia czy dany sprzęt byłby wystarczający aby wrzucić do lightrooma np 1000 zdjęć i sobie na nich operować bez zacinania się?

Druga kwestia jest taka, że w sumie obecny laptop jest jeszcze w miarę spoko ale to ciężki kloc i chętnie bym się go za jakąś sumę pozbył, byłoby na częściową niwelację kosztów związanych z przesiadką.

Mam MSI GE 72qc aoache kupiony jakieś 8-10 lat temu (dokładnie nie pamiętam). Ze względu na sporo danych byłaby to sprzedaż bez dysku SSD.
Komp w konfiguracji: i7 5700HQ 2.7 GHz, 16GB RAM, GTX 960M.

Ktoś podpowie orientacyjnie ile mógłbym zyskać przy sprzedaży tego komputera? Tak orientacyjnie.

#komputery #serwispc #kiciochpyta #windows #macbook
  • 17
@spiritus: Adobe i MacOS to porażka, poszukaj natywnych aplikacji innych producentów to będziesz bardziej niż zadowolony.

Kup coś na układach M z ramem min.16gb i dyskiem 1tb a będziesz zadowolony
  • 1
@spiritus: dany sprzęt czyli #!$%@? jaki lol


@Elec: aaa sory, miałem skopiowane a nie wkleiłem.

14" pro na M3
8‑rdzeniowe CPU
10‑rdzeniowe GPU
8 GB zunifikowanej pamięci RAM
512 GB pamięci masowej SSD

Chociaż też myślę nad 15" air na M3
8-rdzeniowe CPU
10-rdzeniowe GPU
16 GB zunifikowanej pamięci RAM
512 GB pamięci masowej SSD

Jednak chyba bardziej się na pro zdecyduję ze względu na matrycę
@spiritus: 8 GB XD. Kupić drogi sprzet (bez możliwości upgradu), by zaraz na niego klnąc. Już wolałbym M1, ale minimum 16 ㎇ RAM. W swoim MacBooku Pro z 2015 nawet w 8 nie poszedłem, ani wcześniej na iMacu z 2011. Kiedy ludzie wy się nauczycie?

Podobnie 512 GB, to trochę słabo, ale przynajmniej nie 128, „ale by był MacBook”. Będziesz cały czas musiał być podłączony z serwerem NAS, albo dyskiem zewnętrznym,
  • 0
@Tfor: @Belzdron @LoopyMajestic dlatego pytam przed zakupem bo maca nie znam zupełnie i np nie wiedziałem, że jak już raz kupię to upgradu nie zrobię. Ogólnie firma jako firma do mnie nie przemawia, że "mam maca patrzcie jak się znam" tylko mnie Retina przekonuje i lekkość laptopa biorąc również pod uwagę, że się nie grzeje (podobno).

Adobe i MacOS to porażka,


@Pan_Slon: ooo a czemu?
Chętnie posłucham bo ja głównie
@spiritus: nie słuchaj ich. macOS jest świetnym systemem. Gadają tak zwykle ci od Linuksa, którzy najchętniej każdego fotografa odesłaliby do Gimpa. Masz tam świetne zarządzanie barwami (wspólne dla całego systemu). Jest to świetny system dla fotografa i grafika.
Ale przez to, że to nie Windows to przygotuj się, że nie będzie domyślnie zapisywał na dysku NTFS i dobrze byłoby sobie sformatować dysk zewnętrzny na exFAT, jeśli chcesz go odczytywać na obu
@spiritus: Ja radzę korzystać z exFAT – kompatybilny z oboma systemami, więc po co komplikować sobie życie w razie co. Gdy ktoś do ciebie zawita z NTFS, to i tak będziesz mógł go odczytać – jedynie nie zapisywać. Będzie jak zapisana płyta CD/DVD.

Możesz jednak sprawić, że macOS poradzi sobie z zapisem na dysku z NTFS, jeśli wykupisz oprogramowanie, które to umożliwi. Ja mam np. Microsoft NTFS by Tuxera – bez
@spiritus: Przy okazji się poprawie, nie APFS, a HFS+. Ten pierwszy jest do dysków SSD i nowszych systemów, a drugi jest starszy i nadaje się do dysków HDD (nie defragmentuje się jak np. NTFS).
@spiritus: jakbym miał wybierać między Air z 16 GB RAM, a Pro z 8 GB, to wybrałbym Air. Jak wybierzesz Pro z 8 GB RAM, to zarżniesz szybciej swój dysk SSD, bo będzie korzystał ze SWAP. Zwyczajnie 8 GB to za mało na dzisiejsze czasy. Z drugiej strony szkoda, że Air nie ma nawet slotu na kartę SDXC.

A czy iść w macOS, to ci nie powiem. Znaczy, ja osobiście polecam
@spiritus: no cały materiał idzie szybko... przy czym kotlety robię przy 24... ale śmigają moment... a i export powiedzmy 1000 rawów do jpg ze zmniejszeniem do 10 mpx w LrC trwa z 12-14 minut... nie mierzyłem stoperem, ale zdążę z psami iść pod blok, wracam i gotowe..

export klipu fhd to tak średnio 1/3 długości materiału...
tak jak na klapie lenovo w pracy i5-8gen 16/512 export to materiał x2-3 (czyli powiedzmy