Wpis z mikrobloga

Zaczynam przygodę z ETFami i szukam jakiegoś brokera. Planuję wysokośc inwestycji w ETF na jakieś 200-1000 euro miesięcznie w zależności od miesiąca, więc nic wielkiego. Zależy mi głównie na niskich prowizjach. Czy brokerów szuka się na rynku "lokalnym" czy są jacyś "światowi" brokerzy tak jak w krypto są np. giełdy z których korzysta cały świat? Działam trochę w Niemczech, więc patrzyłem na różne porównywarki i w sumie najtaniej wychodzą mi ci dwaj:
- finanzen net zero
- tradersplace.de

Od 500 euro za darmo, w sumie nie wiem czy to możliwe. Poniżej 500 euro koszty to 1 euro lub 3 euro za order.

Jest coś lepszego?

No i jeszcze jedno pytanie. Jakbym się zarejestrował u jakiegoś brokera, kupił etfy, a później chciał je przenieść do jakiegoś innego to jak bardzo skomplikowana jest taka operacja?

#gielda #etf #inwestowanie #pieniadze #finanse
  • 7
  • Odpowiedz
@mirekpngtif: ze względów papierowo podatkowych najlepiej mieć brokera z kraju własnej rezydencji podatkowej bo potem pieprzysz się z urzędami skarbowymi 2 krajów. Jak pl to xtb to chyba najlepszy wybór.
  • Odpowiedz
  • 0
@iforgotmypass_: @Xianth2 No właśnie, a co np. z xtb z rezydencją w Niemczech? Przecież z xtb korzysta milion ludzi z całego świata, więc chyba nic nie będę musiał się rozliczać z polskim urzędem skarbowym, bo niby z jakiej racji, tym bardziej, że xtb ma też siedzibę w DE. Czy coś źle myślę?
  • Odpowiedz
@mirekpngtif: jak u niemca to trade republic mam wrzucam teu tak ze 300 euro miesięcznie i zobacz maja tez 4% na Tagesgeldkonto
W de do 1k euro w roku zysku jest bez podatku jak masz powyżej mozesz tam to ustawić i sami podatek za ciebie odprowadzi trade republic
  • Odpowiedz