Wpis z mikrobloga

Szwajcarskie radio publiczne zainteresowało się fenomenem egzorcyzmów w polskim Kościele. Korespondentka na Europę Wschodnią, Sarah Nowotny, rozmawiała na ten temat ze mną i z bohaterką mojego filmu „Egzorcyzmy polskie”.

Powstał z tego materiał dostępny za darmo na stronie Schweizer Radio und Fernsehen:
https://www.srf.ch/news/international/exorzismus-in-polen-tausende-gehen-hin-einige-werden-opfer

Wyjaśniam w nim, że chociaż nie można nazwać egzorcyzmów mainstreamem w polskim Kościele, to jednak jest to zjawisko przez ten mainstream tolerowane. Reportaż cytuje także fragment filmu, w którym ks. M. tłumaczy, że czasami to konieczne, żeby kapłan mieszkał z młodymi dziewczynami kiedy wypędza z nich szatana.

Ostatnio sprawdziłem, jak potoczyła się dalsza kariera ks. M. po premierze „Egzorcyzmów polskich”. Został zwolniony z posługi diecezjalnego egzorcysty i jest rezydentem w jednej z warszawskich parafii. Prowadzi tam Apostolstwo Dobrej Śmierci oraz prawdopodobnie podejmuje zwyczajne obowiązki wikariusza (spowiada, odprawia msze św.). W ciągu ostatniego roku był kilkukrotnie zapraszany do podwarszawskich parafii jako prowadzący rekolekcje adwentowe oraz wielkopostne. Znalazłem trzy takie przypadki, a to tylko te, które zostały publicznie ogłoszone w Internecie (nie w każdej parafii ogłoszenia duszpasterskie są publikowane na stronach internetowych). Rekolekcjoniści dostają zwyczajowe wynagrodzenie z budżetu parafii, ale nie są to kwoty publicznie znane.

Wygląda więc na to, że władze diecezji uznają za zupełnie normalną sytuację, w której ksiądz:
1. Obmacuje nieprzytomną kobietę.
2. Daje się nagrać.
3. 300k ludzi ogląda to na YT.
4. Po tym wszystkim prowadzi kilkudniowe nauki dla wiernych, jak mają moralnie żyć.
5. Za te aktywności dostaje pieniądze, które często są „wdowim groszem” oddanym Kościołowi w dobrej wierze.

Jednym z proboszczów, który zaprosił ks. M. do prowadzenia rekolekcji jest jego dawny wspólnik w przestępstwach popełnianych w czasie egzorcyzmów nad „Ireną” (został proboszczem przed premierą filmu).

W styczniu 2023 r. odbyłem spotkanie z przedstawicielami obu warszawskich diecezji, którzy obiecali mi, że sprawa ks. M. zostanie właściwie rozwiązana w ciągu pół roku. Na tym spotkaniu wicekanclerz kurii twierdził, że Episkopat pilnie zajmie się uregulowaniem egzorcyzmów na poziomie ogólnopolskim. W czerwcu minie 2 lata, od kiedy wysłałem do najwyższych władz kościelnych przedpremierowo surowe materiały z filmu (nagrania z plebanii, rozmowa z ks. M z konfesjonału, wywiad z „Ireną”) oraz list ze szczegółowym opisem całej sprawy. Od tamtej pory nic zmieniło się w kwestiach nadzoru nad egzorcystami ani zasad ich posługi.

W artykule znajduje się informacja o ok. 150 oficjalnych egzorcystach w Polsce. To nieaktualne dane. W depeszy z lutego tego roku Katolicka Agencja Informacyjna podaje informację o ok. 160 egzorcystach w Polsce. Wciąż jednak Kościół nie chce podać dokładnej ich liczby.

#egzorcyzmypolskie #patologiazmiasta #katolicyzm #polska #szwajcaria
pkostowski - Szwajcarskie radio publiczne zainteresowało się fenomenem egzorcyzmów w ...

źródło: Schweizer_Radio_und_Fernsehen

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@pkostowski zdajesz sobie sprawę, że niemiecki nie jest językiem rozumianym przez większość użytkowników wypoku. Temat zdaje się ciekawy, ale co po tym, jak poza Twoim opisem nic nie ma
  • Odpowiedz
  • 3
@Wloczykij2: Materiał z radia w zasadzie streszcza to, co jest w filmie: https://www.youtube.com/watch?v=ucBsh2ORY2I

Tekst pisany jest w dużej mierze zgodny z tym, co w wersji audio. Nasze wypowiedzi są po polsku.

Z dodatkowych rzeczy:
- ja mówię to, co napisałem wyżej o kościelnym mainstreamie
- Irena podsumowuje, że profanacją to było molestowanie jej w trakcie modlitwy, a nie jej ubieranie się na czarno
- były egzorcysta Jadłosz tłumaczy, że modlitwa powinna
  • Odpowiedz