Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Wie ktoś jak wygląda teraz sprawa z pracą w Pup? Jak się odmówi z różnych powodów to szybko jest się wyrzucanym?

Zarejestrowałem się na bezrobociu, aby mieć ubezpieczenie. Mam doświadczenie w jednej instytucji państwowej w biurze i skończone studia, ale nie związane z pracą, jaką miałem.
Pani w urzędzie pytała jakie mnie oferty interesują i powiedziałem zgodnie z prawdą w zawodzie wyuczonym na studiach. Pani przyznała, że będzie cieżko - mnie to nie zasmuciło, bo mam aktualnie trochę rozmów kwalifikacyjnych, które niestety rozwlekają się mocno w czasie.

Dostałem właśnie zaproszenie do urzędu na spotkanie dotyczące możliwości zatrudnienia w ... (instytucja państwowa). Jak rozumiem to będzie po części rozmowa rekrutacyjna i jeśli nie wyrażę chęci na pracę to mnie pozbawią ubezpieczenia?
W wiadomości brak jest informacji o stanowisku, ale podejrzewam, że to nie to co chcę. Zapewne zarzucą najniższą krajową, a jeśli pracowałbym w centrali - a pewnie tak jest to dojazd w jedną stronę zajmuje 1,5 godziny. No niefajnie.

#pup #urzadpracy #pracbaza



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 6
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: A to nie jest tak ze musisz tylko tam po prostu pójść i oni będą wiedzieli ze ty nie chcesz? Musisz pójść żeby nie stracić zasiłku ale pracodawca po prostu Cie nie przyjmie jak mu to zasugerujesz ze nie chcesz. Oni o tym wiedza, podejrzewam ze 3/4 ludzi na zasiłku jest po to żeby ciągnąć socjal a nie znaleźć prace.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: nawet jeśli skreślą Cię z listy bezrobotnych, z braku podjęcia pracy na załatwianej przez pup rozmowie, to i tak ubezpieczenie jest ważne do końca tego dnia a już nazajutrz idziesz w kolejkę by się ponownie zarejestrować. Nie ma żadnej karencyjności ( ͡~ ͜ʖ ͡°) - ustawa nie mówi nic o ewentualnym braku możliwości ponownej rejestracji przy odmówieniu podjęcia pracy i skreśleniu z listy bezrobotnych
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): @mirko_anonim spokojnie, idź na tą rozmowę kwalifikacyjną do tej instytucji, tam pewnie wyślą ze 20 osób, jest duża szansa, że potecjnalny pracodawca ciebie nie wybierze i wtedy cię nie wyrzucą z ubezpieczenia (chciałeś pracować, ale cię nie przyjęli). Jak od razu powiesz wprost, że nie chcesz tej oferty, to wyrzucą cię natychmiast i nie będziesz miał ubezpieczenia przez 3 miesiące.

  • Odpowiedz
@MaJeM0: Nie masz racji. Jeżeli sam się wyrejestrujesz to możesz się ponownie zarejestrować kiedy chcesz.

Jeśli odmówisz bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy albo innej formy pomocy ze strony powiatowego urzędu pracy bądź poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie, utracisz status bezrobotnego od dnia odmowy na okres:

120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
180
  • Odpowiedz
@yordi102: jest to przepis, który zarówno PUP jak i bezrobotni traktują jak niewidoczny. Wszystko zawarte w definicji

Jeśli odmówisz bez uzasadnionej przyczyny

jakakolwiek odpowiedź odmowy jest uznawana za uzasadnienie ze względu na subiektywizm jej określenia. Mówię to jako wątpliwej przyjemności były pracownik PUP. Wymóg posiadania ubezpieczenia zdrowotnego przez bezrobotnego był nadrzędny. W swojej karierze pracownika PUP w bazie klientów (czyt. bezrobotnych) było wiele pełnolatek, tj. takich ludzi co na bezrobociu siedzieli
  • Odpowiedz
Czyli zgodni jesteśmy, że karencja istnieje w przepisach i uwierz mi nie jest to przepis "niewidoczny" lub niestosowany. Jako osoba nadzorującą takie decyzje administracyjne mogę zagwarantować, że zarówno u Wojewody, który jest organem II instancji w tych postępowaniach jak i w bogatym orzecznictwie Wojewódzkich Sądów Administracyjnych możesz znaleźć wiele decyzji i orzeczeń dot. utraty statusu osoby bezrobotnej z okresem karencji z uwagi na nieuzasadnioną odmowę propozycji właściwej pracy.
  • Odpowiedz