Wpis z mikrobloga

#podatki i troche #pracbaza

Mircy jest pytanko. Pracujac na UoP pracodawca co miesiac obniza pensje o "zaliczke na podatek PIT". Dzieki temu teoretycznie na koniec roku, w rozliczeniu rocznym wychodzimy na 0.

Jednakze przepisy dopuszczaja mozliwosc ze jako pracownik nie zgadzamy sie na to (a bardziej podpisujac umowe o prace zezwalamy na to) i wtedy obowiazek odprowadzenia podatku spoczywa na nas. Dotajemy wieksza wyplate ale naszym obowiazkiem jest zaplacenie podatku.

I teraz moje pytanie brzmi:

Czy musimy co miesiac ten podatek odprowadac od czesci rocznego dochodu (wyplaty) czy odprowadzamy ten podatek raz (od calosci dochodu) przy zeznaniu rocznym? W sensie skladamy PIT i wychodzi ze do zaplaty jest X bo przez caly rok nie byly odprowadzane zaliczki wiec teraz trza zlapacic X wiec placimy. Jak to wyglada?

I jesli mozna prosic to jak juz ktos odpowiadda to podstawa prawna mile widziana a nie ze "bo mi sie tak wydaje"
  • 12
  • Odpowiedz
@gorzki99 Tak jest właśnie. Możesz zrezygnować z tego u pracodawcy, ale sumarycznie taka sama kwota zostanie ostatecznie od Ciebie pobrana.

Odprowadzając zaliczkę na podatek masz pobieraną kwotę X co miesiąc, robisz rozliczenie, jak masz jakieś ulgi to dostajesz zwrot Y.

Nie odprowadzając dostajesz co miesiąc więcej o X, ale po rozliczeniu musisz zapłacić 12*X-Y.

Wydaje mi się, że lepiej psychicznie działa rozwiązanie pierwsze :)
  • Odpowiedz
  • 0
ale sumarycznie taka sama kwota zostanie ostatecznie od Ciebie pobrana.


@Lonate: Ale ja to doskonale wiem i nie o to pytalem.

Pytalem o podstawe prawna ktora powie czy musze co miesiac odprowadzac czy raz w roku przy rozliczeniu rocznym.

Wiadomym jest ze jak bede odprowadzal raz w miesiacu po 200pln to w rozliczeniu roczym wyjdzie ze mialem odprowadzic 2400 i tyle odprowadzilem. Wiec przy rozliczeniu pit jestem na 0. Jakbym nie
  • Odpowiedz
  • 3
i jest to ustawowo wszystko jasno określone.

@sberatel: Taka wlasnie mialem nadzieje i o to pytalem. Geniuszem nie jestem - na swojej robocie znm sie bardzo dobrze. W nie swoim temacie wole zapytac. Pytanie nie boli.

Ale ja widac... jak sie trafia na imbecyli to bywa smiesznie.
@timek1119 Tak baranie - w ustawie bym wszystko preczytal - tylko najpierw musialbym wiedziec w jakiej ustawie szukac.

Wolalem zapytac. Pytanie nie boli. Boi
  • Odpowiedz
@gorzki99: No #!$%@? naprawdę nie trzeba być bystrym, żeby informacji o zaliczce na podatek dochodowy od osób fizycznych szukać w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w rozdziale "Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników"
  • Odpowiedz
  • 1
No #!$%@? naprawdę nie trzeba być bystrym, żeby informacji o zaliczce na podatek dochodowy od osób fizycznych szukać w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w rozdziale "Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników"


@timek1119: No i widzisz? Mozna?

ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych


Do dzisiaj nawet nie mialem pojecia ze taka ustawa jest i tak sie nazywa. Bo to totalnie nie moja dzialka. Znaczy sie przypuszczalem
  • Odpowiedz
  • 1
cieszę się, że już znalazłeś odpowiedź na swoją wątpliwość, udanej niedzieli :)


@timek1119: No ja sie mniej ciesze bo odpowiedz ktora znalazlem calkowicie mnie niesatysfakcjonuje :P To prawo jest chore :)

Rowniez milej nidziedzieli zycze :)
  • Odpowiedz
  • 0
wykop byłby spoko miejscem gdyby nie takie osoby jak twój rozmówca xD


@maciej__: Ja tam nie narzekam. Nie popisal sie ale naprowadzil gdzie szukac :) No tak to juz jest. Trza i z tym zyc. Jak potrafisz i z lajna wyciagnac cos wartosciowego to juz wygrales :)

Ale wracajac do pytania - znalazlem odpowiedz i jest ona bardzo niefajna :PPP
  • Odpowiedz