Wpis z mikrobloga

problemy z tradzikiem mam od dawna, z 3-4 lata temu brałem izotek - pomógł mega, ale na końcówce kuracji (z pół roku do końca?) przestałem go brać, nie pamiętam z jakiego powodu. przez chwile było git, potem co jakiś czas coś się pokazywało (głownie ta strefa t). raz bardziej, raz mniej. dodam, że przez cały ten okres, starałem się dbać o skóre najbardziej jak mogłem - mycie rano i wieczorem, kremiki (wiele różnych, finalnie najlepiej działała na mnie elobaza krem lekki, czyli krem który używałem, jak brałem izotek).

od jakiegoś czasu próbowałem znaleźć przyczyne moich problemów, trochę tak łopatologicznie - skoro od dawien dawna mam, to może to jest związane z czymś, co robie (albo nie robie) codziennie. zacząłem suplementacje omega3, bo ponoć pomaga (a ja w ogóle nie jem ryb) - biorę już jakoś od miesiąca i mam wrażenie, ze jest troche lepiej, ale moze mi sie wydaje. no i jakieś półtorej/dwa tygodnie temu uznałem, że podejde inaczej do pielęgnacji skóry - zamiast myć ją dwa razy dziennie żelem i używać kremu, to myje ją żelem tylko raz wieczorem, a rano i popołudniu samą wodą. do tego w ogóle nie używam żadnego kremu.

po tych kilkunastu dniach obserwacji zauważyłem, że moje czoło w ciągu dnia mniej się świeci i jest mniej "tłuste", skóra się chyba przyzwyczaiła do tego że jej nie nawilżam (pierwsze kilka dni była strasznie ściągnięta po myciu i przez godzine-dwie, teraz świeżo po myciu a później jest git) a co najlepsze - nie widzę, żebym miał nowe (i żeby się zapowiadało) pryszcze.

czyżbym całe życie robił to źle i najlepsze dla mojej skóry twarzy jest dbanie o nią w minimalny sposób, a nie jak wcześniej? ( ͡° ͜ʖ ͡°) czy to chwilowy efekt?

#zdrowie #dermatologia #pytanie #skora
  • 13
  • Odpowiedz
@lukasz3123: może tak być. Nadmierna higiena nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem jak nie ma zmian zapalnych. Ma to swoją nazwę, acne excoriée. Szkoda, że nie dokończyłeś terapii izotekiem, może wtedy pokryłby on wszystkie gruczoły łojowe. Im bardziej myjesz tym gruczoły produkują więcej łojów, Kształt ujścia gruczołu łojowego jest genetyczny i im bardziej się go stymuluje tym większa skłonność do tworzenia czopów.
  • Odpowiedz
  • 0
@M0sieznaSpre-eyna: dzięki, zerknę na to. trądzik lekki, głównie na skroniach i od czasu do czasu coś na czole wyskoczy, ale raczej małe ilości. przez chwile myślałem, że na skroniach robi mi się z powodu tego, że jak śpie, to mam głowe na rękach, ale to raczej nie to - myłem całe ręce/ramiona przed samym kładzeniem się, ale dalej to nic nie zmieniało. aczkolwiek podejrzewam, że zapchanie się kremem na noc +
  • Odpowiedz
  • 0
@M0sieznaSpre-eyna: swoją drogą zauważyłem, że jak się kładłem spać z lekko mokrymi włosami, to na tylnej części głowy też robiły mi się pojedyńcze pryszcze ( ͡° ͜ʖ ͡°) od momentu jak susze tył głowy przed snem, mam spokój
  • Odpowiedz
  • 0
@M0sieznaSpre-eyna: sęk w tym, że od momentu jak nie kładę się spać z mokrymi włosami, to już tego problemu nie mam ( ͡° ͜ʖ ͡°) zostało tylko to nieszczęsne czoło, ale póki co wychodzi na to, że jest lepiej zainteresuje się te.ż tym akneroxidem bo widzę, że jest bez recepty
  • Odpowiedz
  • 0
@M0sieznaSpre-eyna: 25 lat w tym roku więc mam nadzieje, że będzie lepiej. a męcze się z tym od czasu gimnazjum ( ͡° ʖ̯ ͡°) izoteku nie dokończyłem, ale i tak mega mi poprawił skóre - kiedyś miałem całą klate, plecy zawalone, twarz też cała. teraz wszystko pięknie cacy, tylko zostały te skronie i czoło.

niestety, ale całe życie żyłem w przekonaniu, że jak mam problematyczną skórę, to
  • Odpowiedz
  • 1
@czarna_olewka: próbowałem, bo też miałem takie podejrzenia, a mleka dość dużo pije - czy to kawa, czy płatki. Może za krótko, ale przez 2 tygodnie próbówałem i nic to wtedy nie dawało. Aczkolwiek miałem w życiu jakieś epizody, gdzie nie piłem jeszcze kawy i płatek w ogóle nie jadłem - i pamiętam, że wtedy też mnie pryszcze męczyły
  • Odpowiedz