Wpis z mikrobloga

Jak myślicie, dlaczego rząd nie wprowadził jeszcze poprawki do budżetu z obcięciem budżetu prezydenta o 80%? I tak Duda odsyła wszystkie ustawy do TK, więc co za różnica czy będzie bardziej niechętny do współpracy niż jest teraz? Ktoś ma jakiś pomysł czemu koalicja nie idzie z tym do przodu? Kiedyś były jakieś głosy, ale temat ucichł.
#polityka
  • 10
@darek-jg: Ale gdzie w tym tekście masz obawy premiera? Jest tam dokładnie to co napisałem: prezydent nie ma żadnej mocy wetowania ustawy budżetowej. Może udawać, że jej nie dostał i odmawiać "fizycznego" podpisania, ale to w sensie prawnym nic nie zmienia: ustawa budżetowa ma być dostarczona na biurko prezydenta i on musi ją podpisać. Nawet jak nie podpisze to ona i tak wchodzi w życie i działa bo rząd spełnił jedyne
@Strupzdup:

nie wygląda mi na człowieka, który chciałby - tak na żywca - dokuczyć tym, którzy czekają na podwyżki" - powiedział Donald Tusk.

dlaczego by mieli nie dostać podwyżek?
@Strupzdup: a tu masz konkretny przepis wymieniony ze jednak taka ustawa nie wchodzi w życie

Konstytucja przewiduje więc zabezpieczenie na wypadek, gdyby nie udało się uchwalić ustawy budżetowej zarówno przed 1 stycznia, jak i gdy prezydent kieruje ją do TK. Cały czas ma tu zastosowanie art. 219 ust. 4 Konstytucji – stwierdza Marcin Tyniewicki.


Art. 219 ust. 4 konstytucji stanowi, że jeżeli ustawa budżetowa albo ustawa o prowizorium budżetowym nie weszły
No dobrze wyraziłem się nie precyzyjnie z wejściem w życie ale co to realnie zmienia? Prezydent nie ma żadnej realnej możliwości zablokowania budżetu, rząd może pracować na projekcie i prowizorium co roku przez całą kadencję i de facto więc budżet wchodzi w życie w takie formie w jakiej chce rząd.