Wpis z mikrobloga

Dlaczego w Polsce kebab jest droższy niż w Niemczech?
Dlaczego w Polsce espresso koszutje więcej niż we Włoszech?
Dlaczego w Polsce zapłacimy za ramen więcej niż w Japonii?
Dlaczego ceny nieruchomości są często droższe niż na zachodzie?
Dlaczego w Polsce burger nie jest tańszy niż w USA?
Dlaczego wakacje w polskich kurortach są droższe niż w Hiszpańskich? XDDD (odlicz lot i policz all inclusive w Hiszpanii versus we Władysławowie w 3/4 gwiazdkowym hotelu. Pozdro).

Wytłumaczcie mi fenomen tego kraju, że jest tutaj tak drogo. Ludzie kupują, bo mają kompleksy i nie chcą czuć się gorsi, ale zasadnicze pytanie brzmi DLACZEGO W POLSCE MAMY WSCHODNIE ZAROBKI I ZACHODNIE CENY.

Byłem w krajach "biedniejszych", często ogarniętych wysoką inflacją jak np Turcja. No i tam na 2023 rok najniższa krajowa to było 11k lirów netto przy cenie kebaba 50 lirów. Co daje 220 kebabów miesięcznie. W Polsce w 2023 było to 2700 netto przy cenie kebaba ok 25 zł to 108 kebabów XDDDDDDDDDDDDD I mówimy tu o kraju, którego zżera inflacja.

Mówicie, że tani street food i danie narodowe? No spoko, to u nas można wziąć pod uwagę zapiekanki, pierogi (może nie fast food, ale szybko się przyrządza i jest popularne), cokolwiek, czego cena i tak jest z kosmosu (prosta zapieksa to już 17-18 zł rok temu).

Biedny kraj dla bogatych ludzi. Polacy kochają 3 rzeczy: Drożyznę, Zakazy i bycie dymanym.

#pieniadze #gastronomia #nieruchomosci #ceny #pracbaza #gospodarka #ekonomia #polakicebulaki #niebieskiepaski #rozowepaski
  • 295
  • Odpowiedz
@Kopyto96: zapomniałeś dodać o kiepskiej dostępności opieki medycznej, fatalnej dostępności publicznych przedszkoli i żłobków, wyższych cenach elektroniki i dóbr luksusowych, gorszych warunkach kredytowych i ogólniej banksterce
  • Odpowiedz
@Kopyto96: Niedawno kupiłem laptopa. Szukałem go długo i z początku byłem zdecydowany na kupno w Polsce, ale gdy zobaczyłem ceny w Norwegii, to nie wahałem się ani chwili. Dzięki temu zaoszczędziłem jakieś 3k pln, podczas gdy w Polsce nazywali ten zakup MEGA PROMOCJĄ po przecenie, czy tam inne CZYSZCZENIE MAGAZYNÓW. Dymają nas aż skwierczy...
  • Odpowiedz
pierogi (może nie fast food, ale szybko się przyrządza i jest popularne


@Kopyto96: chyba mrożone albo jak kupisz gotowe ciasto i gotowy farsz. To przecież nawet nie ma porównania ile z tym roboty jest porównaniu z hotdogiem, hamburgerem, kebabem czy nawet pizzą robioną przemysłowo.

To ja się nie dziwię, że masz zerowe pojęćie o polskiej gospodarce jak nie wiesz skąd się #!$%@? biorą pierogi xD
  • Odpowiedz
bo biznesy Polaków którzy dorobili się najnowszego Mercedesa stoją na sprzedawaniu drożej polaczkom. Polak nie jest pomysłowy na tyle żeby wymysles jakąś rzecz i ja sprzedawać. Biznes polaka polega na sprzedawaniu frajerom swoich usług 5 razy drozej, a dlatego że Polacy są katolickim usluznym narodem kupują po każdej cenie ani nie pisną że drogo, bo inni Polacy wyśmiałby ich że skarżą się na to że kebab 50 zł kosztuje. 50 zł nie
  • Odpowiedz
@Kopyto96: bo w tym kraju 90% przedsiębiorców potrafi tylko płakać że ledwo wiążą koniec z końcem a jebia Polaków wysoką marzą na wszystkim oraz zawyżaniu cen to jest po prostu cwaniactwo i #!$%@? ludzi a nie przedsiębiorczość xd no i oczywiście druga strona medalu to idioci którzy to kupują i łykaja bajeczki o kosztach i umęczonych prywaciarzach xD
  • Odpowiedz
@p0melo: prowadziles kiedys dzialalnosc w Polsce? Wiesz jak panstwo dociska na podatkach tych odrobine bardziej kreatywnych i przedsiebiorczych? Nie jestem wlascicielem mieszkan, ale skoro w tym aspekcie panstwo pozwala na to, zeby zarabiac na biedocie ktorej na mieszkanie nie stac i rentierstwo/flipping jest bezpieczna forma zabezpieczania i mnozenia kapitalu, to nie ma sie co dziwic, ze ludzie to robia. To problem systemu, a nie jednostek. Widocznie komus pasuje, ze to jest
  • Odpowiedz
@Kopyto96: Bo polaczek chce już, od razu kupę pieniędzy za swój towar. Nie chce sprzedać dużo i w rozsądnej cenie tylko mało i za cenę z dupy. On nie będzie darmo robił.
  • Odpowiedz
@Kopyto96 Rzeczywiście dla mnie możliwość takiego wyjścia na obiad raz w tygodniu i nie rozważania, czy mnie to grzeje, czy ziębi byłaby "luksusem".
  • Odpowiedz
Restauracje i kawiarnie w Polsce są lata do przodu względem tych na zachodzie europy. Tak są jakieś zagłębia fajnych miejsc w Berlinie czy Paryżu ale w średnich a nawet wielu dużych miastach ciężko znaleźć dobre miejsce specjalizujące się w zagranicznej kuchni nie ważne w jakim zakresie cenowym. W Polsce jest to praktycznie gwarantowane, jest duża konkurencja i presja polaków na jakość a takie Niemcy leżą i mają wywalone.


@Bejro: Dawno takiej
  • Odpowiedz