Wpis z mikrobloga

Muszę zmigrować 30TB danych z ext4 na zfs używany przez truenas. Da się to zrobić bez utraty dancyh? Nie mam dodatkowego dysku żeby zrobić backup. Myślałem o zmniejszeniu partycji ext4 i utworzeniu w wolnej przestrzeni zfs, potem przenosić dane, zmniejszać ext i zwiększać zfs. Jest to wykonalne?
#linux #truenas #nas #datahoarding
  • 30
  • Odpowiedz
Zmiana systemu plików to format. Nie da się. Po pierwszym zdaniu sądziłem, że chcesz rsynca zrobić z jednej maszyny na drugiej, czy z dysku na dysk. A ty chcesz na tym samym. No to kłopotek. Napisz jak to rozwiązałeś ;)
  • Odpowiedz
@Obrzydzenie: P.s. Zmniejszanie ext4 się uda, ale to chyba proszenie się o kłopoty. Ja by się pewnie nie odważył.
Ile masz przestrzeni wolnej dostępnej na aktualnym ext4?
  • Odpowiedz
@no_one a da się zmienić system plików na dysku bez utraty danych?


@Obrzydzenie: Da się zrobić konwersję niektórych, ale w przypadku ext4 do zfs nie.

Przy 30 TB danych to i tak bez backupu bym nie podchodził xD

Przy przesuwaniu partycji też może ci się coś #!$%@?ć. Ile realnie z tych 30 TB masz zajęte i czemu akurat zfs?

Edit, a #!$%@?, ty chcesz kilkukrotnie zmniejszać ext4 i zwiększać zfs. No
  • Odpowiedz
  • 0
@no_one @Kryspin013 @pyzdek mam 2 dyski, 14 tb pełny i 20 tb zajęty też jakieś 14 tb. Z drugiego mogę usunąć jakieś 4tb niepotrzebnych rzeczy. Nie są to ważne dane, ale wolałbym nie pobierać tego od nowa xd. Nie jest to żaden raid, po prostu 2 osobne dyski. Mam domowy serwer postawiony na Ubuntu i ciągle z tym walczę, bo chciałem się przy okazji nauczyć linuksa cli. Teraz stwierdziłem że nie mam
  • Odpowiedz
@Obrzydzenie: No to słuchaj. Za każdym razem jak będziesz zmniejszać ext4 i zwiększać zfs to będziesz musiał zfs przesunąć. Nie da się dodać miejsca na początku partycji, da się tylko na koniec - będziesz musiał przesunąć partycję zfs tak by wolne miejsce znajdowało się za partycją zfs a nie przed. To w praktyce oznacza, że jak masz 1TB wolnego i partycję zfs 4TB to będziesz sektor po sektorze przesuwać te 4TB
  • Odpowiedz
@Obrzydzenie: moze i nie ale tansze :) a widze zarowno ty jak i ja po taniosci :) Swoja droga to ja nadal nie mam pojecia jak to ty chcesz rozwiazc bowiem ZFS zajmie a raczej powinien zajac caly dysk :)
  • Odpowiedz
@Kryspin013: a gdzie tam tydzien :) Jak jest wszystko ladnie spiete to sie da wszystko w pare dni ogarnac, tez tak kiedys (we wrzesniu ubieglego roku) przenosilem 12x14TB :)


@widofmaker: Co spięte? Przenoszenie danych z tego samego dysku na ten sam dysk w tym samym czasie. Ogarnij co OP chciał zrobić xD

No i OP ma tylko dwa dyski.
  • Odpowiedz
@Kryspin013: ogarnij co op napisal. Kupil kolejny dysk.


@widofmaker: No zależy jaki będziesz miał tam średni transfer danych na tych dyskach, ale nawet licząc średnio 50MB/s to przy 28TB danych masz około 7 dni:
(28x1024^2)?(50x60x60x24)=6,796325926

Edit:
Ale by być fair to w sumie nie wiem co za dysk ma OP. Równie dobrze może mieć ~250MB/s ciągłego zapisu jak nie kupił jakiejś lipy xD

@Kryspin013: ogarnij ze napisalem moj komentarz
  • Odpowiedz