Wpis z mikrobloga

Mirki, dzień matki zbliża się powoli, więc wymyśliłem sobie, że sprawię mojej Mamie nowy komputer - padło na iMaka. Cena modeli z M1 jest nawet przystępna, tylko mam pewną wątpliwość: jak to będzie ze wsparciem dla tych procesorów? Z tego co rozumiem, to Apple zapewnia 5 lat pełnego supportu na system oraz dodatkowe 2 lata na dostarczanie krytycznych łatek oraz gwarancję 3 aktualizacji samego systemu. Z tym, że iMac M1 wyszedł z Big Surem, więc Sonoma jest dla niego właśnie trzecią aktualizacją i nie chciałbym, żeby "nowy" komp mojej Mamy utracił dostęp do aktualizacji zaraz po zakupie.

To jak to jest z tymi M1? Omijać je czy brać?


#apple #macos #imac
  • 15
  • Odpowiedz
@gomjeden: No ale jeśli sama przeglądarka to co zmieniają te aktualizacje? M1 to kupa mocy, która powinna wystarczyć na długo. Przecież tam nawet modele AI się odpala w miarę sensownie.
  • Odpowiedz
  • 0
No ale jeśli sama przeglądarka to co zmieniają te aktualizacje?


@z--x: no właśnie zastanawiam się czy jest to w ogóle problem, nad którym powinienem się pochylać. Bo co do wydajności, to o nią akurat się nie martwię.
  • Odpowiedz
To jak to jest z tymi M1? Omijać je czy brać?

@gomjeden: z tym wsparciem 5 lat aktualizacji, to jest tak π×drzwi. Apple nie podaje maksymalnego wsparcia. Ja mam MacBooka Pro mid 2015 i dostałem update do MacOS Monterey, który wyszedł w roku 2021, a jest to okres, gdy Apple właściwie to skracał aktualizację, by jak najszybciej pozbyć się komputerów z Intelem. Moim zdaniem będziesz miał dłużej aktualizacje (zwłaszcza na iMacu),
  • Odpowiedz
@gomjeden: absolutnie bym się nie przejmował brakiem aktualizacji za kilka lat, chyba że mama to technologiczny świr i musi mieć wszystkie nowinki technologiczne. M1 to procesor, który spokojnie wystarczy na kolejne 10 lat do podstawowych zastosowań.
  • Odpowiedz
  • 0
@pekak: o wydajność się nie martwię, chodzi mi tylko o aktualizacje - zwłaszcza przeglądarki. Na jednym z poprzednich systemów nie chciały instalować się nowe wersje Chrome, a mBank wypiął się na nieaktualne oprogramowanie.

Jeśli nie muszę się martwić o M1, to tylko dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@pekak: o wydajność się nie martwię, chodzi mi tylko o aktualizacje - zwłaszcza przeglądarki.


@gomjeden: Stare wersje systemu pozwalają ci aktualizować przecież przeglądarkę. Nie ma żadnego problemu przecież żeby zainstalować np. Chrome 124 na 10 letnim Macbooku Air z 2014 na Big Sur 11.

Chrome to bez problemu obsługuje nawet powyżej skrajnie 15 letnie urządzenia do najnowszej wersji przeglądarki jeżeli chodzi o MacOS - bez kombinacji.

Gorzej jeżeli chodzi o
  • Odpowiedz