Wpis z mikrobloga

#tesla obniżyła cenę za fsd w USA z 12k na 8k. Usunęła rozszerzonego autopilota z oferty, ten stał się standardem. Użytkownicy co wcześniej kupili rozszerzonego autopilota mają opcje upgradeu do fsd za 2k$.
Cena w abonamencie miesięcznym pozostaje na poziomie 99$.
#gielda
  • 11
  • Odpowiedz
@151346136 bo obniżce X Plaid 416 netto w Chinach po przeliczeniu na PLN a W Polsce we wrześniu był po 411 netto a teraz jest 430 netto. Znam osobę co kupiła za 556 netto. Ale wtedy korzystali ze popyt był a produkcja się jeszcze nie rozkręciła. Myślę że taniej niż 100k USD nigdy nie zejdą
  • Odpowiedz
  • 1
@151346136: nie wiem, trzeba by spojrzeć w excela od Lelona, do którego nie mamy dostępu.
Na obronę tych cięć, ciągle spadają koszta produkcji w Tesli (Zarówno materiały jak i ciągłe CI w celu cięcia kosztów), co sygnalizuje obrazek poniżej z raportu za q42023.
Jak w 2023 cena za kwh baterii była lekko poniżej 100$, tak CATL już w styczniu sygnalizował że bateriach LFP od nich (największy dostawca baterii lfp w w
gonzo91 - @151346136: nie wiem, trzeba by spojrzeć w excela od Lelona, do którego nie...

źródło: Screenshot 2024-04-21 165333

Pobierz
  • Odpowiedz
@zibizz1: biorac pod uwage, ze malo tych modeli sprzedaja, ze sprzedaz tych modeli nie rosnie od lat (w 2019 sprzedali tyle samo co w 2023) i ze robia mega ciecia, a 20% z ceny to jakies 70% z marzy albo wiecej, produkowane sa tylko w Kalifornii, gdzie koszty pracy sa pewnie najwyzsze ze wszystkich fabryk Tesli, Musk obrazil sie na Kalifornie i przeniosl siedzibe do Texasu.
To nie wykluczalbym rezegnacji z
  • Odpowiedz
Na obronę tych cięć, ciągle spadają koszta produkcji w Tesli (Zarówno materiały jak i ciągłe CI w celu cięcia kosztów), co sygnalizuje obrazek poniżej z raportu za q42023.


@gonzo91: otworzylem sobie raport i nie wyglada to dobrze

wzrost volumenu sprzedazy (sprzedanych sztuk) +35% rdr
wzrost kosztow swprzedazy +30% rdr
Niby wszystko fajnie, sprzedaz rosnie szybciej niz koszty, ale to sprzedaz w sztukach.
Wzrost przychodow ze sprzedazy +15% rdr

Koszty rosna +30%
  • Odpowiedz
@151346136 z 2 lata temu Musk twierdził że są wstanie rozkręcić produkcję S/X do 100tys rocznie, produkowali wtedy w tempie 60k rocznie. W 2022 wyprodukowali 70. 1 połowa zeszłego roku to była prędkość 78k a w Q3 zjechali poniżej 60k
  • Odpowiedz