Wpis z mikrobloga

Trochę beka że teraz jest tyle narzekania na to że ludzie żyją w kurnikach, że kojec dla psa ma więcej metrów itd.

A tak naprawdę od 20 lat przestrzeń na osobę w miastach zwiększyła się o 10 metrów kwadratowych. Ludzie nie ogarniają że teraz przeciętny Polak ma więcej miejsca dla siebie niż kiedyś.

Nadal jesteśmy pod średnią europejską, ale tak się dzielę ciekawostką bo dużo osób tutaj chyba naprawdę myśli że przeciętna przestrzeń do życia się kurczy, a jest odwrotnie.

#polska #nieruchomosci
  • 13
  • Odpowiedz
Ludzie nie ogarniają że teraz przeciętny Polak ma więcej miejsca dla siebie niż kiedyś.


@Kantar: i nie trzeba stac po chleb w dlugiej kolejce, ludzie nie doceniaja niczego
  • Odpowiedz
@Kantar: Średnio może rośnie - bo ludzie często mieszkają obecnie sami - single, albo jako pary bez dzieci. Tak samo starzy ludzie umierają i np w mieszkaniu 50-60m2 zostaje jedna stara osoba.
Same mieszkania statystycznie średnio są coraz mniejsze - HRE 2020.
https://tvn24.pl/biznes/nieruchomosci/nieruchomosci-mieszkania-polakow-skurczyly-sieo-9-metrow-deweloperzy-buduja-mniejsze-mieszkania-st5454509

inne źródło 2022r, w tym GUS:
https://www.money.pl/gospodarka/tak-malaly-mieszkania-w-ogloszeniach-sprzedazy-kurcza-sie-lokale-na-rynku-pierwotnym-6781791108602752a.html

W kwietniu 2022 r. mieszkanie oferowane w Warszawie na rynku pierwotnym miało średnio 55,3 m kw. To o 5,1 m kw.
wredny_bombelek - @Kantar: Średnio może rośnie - bo ludzie często mieszkają obecnie s...

źródło: hre

Pobierz
  • Odpowiedz
@DiMaria: ale ja nawet nie poruszałem tematu singli. Natomiast mieszkałem trochę na Malcie i Szwajcarii, mój kumpel mieszka we Francji i wiem że te klitki w Polsce to jest #!$%@? masakra - w tamtych krajach 70-80m2 to jest średnie mieszkanie - w Szwajcarii chyba więcej nawet - podobnie na zachodzie europy - Francja, Niemcy.

A temat małych mieszkań trochę mnie boli osobiście bo obecnie rozglądam się za czymś większym niż moje
  • Odpowiedz
  • 1
@Kantar Gdyby było jak mówisz, to sprzedawałoby się masę mieszkań 70m2+ a nie małe mieszkania dwupokojowe. Zaraz ktoś napisze, że Polacy lubią małe mieszkania i stare samochody xD
  • Odpowiedz
  • 0
@DiMaria: raczej decydują się na psa przez wygode. jakby zdecydowali się na dziecko to spadli by do poziomu powierzchni na osobę jak w 2003 kiedy ludzie robili więcej dzieci
  • Odpowiedz
  • 0
@Dlkvv: jest tak jak mówię takie są statystyki. Nie wynika z tego nigdzie sprzedaż większych mieszkań. Tylko to ze kiedyś ludzie funkcjonowali na mniejszych metrażach biorąc pod uwagę wszystkich mieszkańców.
  • Odpowiedz
  • 1
@wredny_bombelek: zauważ że Francja i Niemcy mają też najniższy odsetek posiadaczy mieszkań w Europie. Mnóstwo ludzi tam wynajmuje. Ale tak w mieszkaniach w miastach w PL średnio jest 28 metrów na osobę w Niemczech 40.4
  • Odpowiedz
raczej decydują się na psa przez wygode


@Kantar: Jak chcesz wygodę to bierzesz kota, z psem trzeba 3x dziennie wychodzić żeby się wysikał. Niektóre dzieci wymagają mniej obsługi niż pies xD
  • Odpowiedz