Wpis z mikrobloga

@tojestmultikonto ok, wyjaśni mi ktoś dlaczego tlen w środku ma podwójne wiązanie z wodorem? Przecież wodór ma tylko jeden elektron kowalencyjny.

Chemia zawsze mnie interesowała w szkole, ale nigdy nie mogłem jej zrozumieć/wyobrazić sobie poza wryciem materiału na pamięć. Co dziwne, fizyka i biologia nie sprawiały takich problemów i łatwiej wyobrazić sobie niewidzialną siłę niż związek chemiczny.
  • Odpowiedz
ok, wyjaśni mi ktoś dlaczego tlen w środku ma podwójne wiązanie z wodorem? Przecież wodór ma tylko jeden elektron kowalencyjny.


Chemia zawsze mnie interesowała w szkole, ale nigdy nie mogłem jej zrozumieć/wyobrazić sobie poza wryciem materiału na pamięć. >Co dziwne, fizyka i biologia nie sprawiały takich problemów i łatwiej wyobrazić sobie niewidzialną siłę niż związek chemiczny.


@Vegetan: Tam są pokazane po prostu wiązania cząsteczek wody o strukturze heksagonalnej. Cząsteczki wody w
tojestmultikonto - >ok, wyjaśni mi ktoś dlaczego tlen w środku ma podwójne wiązanie z...

źródło: 2063px-3D_model_hydrogen_bonds_in_water.svg

Pobierz
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: dzięki, zapoznam się! ciekaw jestem co by się stało na tym filmiku z próżnią, gdyby nagle z powrotem wpuścić tam ciśnienie atmosferyczne. Zamieniłoby się w parę i wybuchło?
  • Odpowiedz
@Vegetan: Woda się rozpręża i wydostają się z niej rozpuszczone w niej gazy, gotująca się woda to bańki rozpuszczonych w wodzie gazów, ale też kawitacja, woda zmienia się w parę i tworzy bańki pary wodnej. Jak pozwolisz wodzę się dłużej pogotować i oddać odpowiednią ilość energii do otoczenia to po podniesieniu ciśnienia zamieni się w lód.
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: Raczej chodzi mi o sytuację z filmiku - co by się stało, gdyby nagle zamiast próżni pojawiło się ciśnienie atmosferyczne. No bo płyn i ciało stałe znajdują się w jednym momencie obok siebie. Podejrzewam, że lód momentalnie by się zagotował i eksplodował na drobne cząsteczki.
  • Odpowiedz