Wpis z mikrobloga

W ostatnią środę dostałem specjalne podziękowania, ponieważ pracuję już 5 lat dla mojego tajwańskiego ciemiężcy, tego złodzieja scrum mastera z drugiego końca świata. Z tej okazji, a także ponieważ mam 10+ lat doświadczenia w branży, postanowiłem, że podzielę się swoimi spostrzeżeniami

- Rynek IT w Polsce jest dość nudny i nieinnowacyjny. Królują CRUDy oraz aplikacje mobilne, które zachodnie korporacje outsourcują w Polsce.

- Nie zna życia ten, kto widział same CRUDy w swojej karierze. Dlatego nie zgadzam się z tak częstym na wypoku wrzucaniem wszystkiego do jednego worka.

- Embedded uczy pokory. Zwykle najbardziej problematyczne są wymagania niefunkcjonalne, szczególnie że pracuję nad twardymi systemami czasu rzeczywistego. Kiedyś spędziłem tydzień, żeby zaoszczędzić około 1kB pamięci.

- Jeszcze bardziej uczy pokory fakt, że mój soft śmiga na milionach chipów na całym świecie. Jak to powiedział Ed Murphy, jeśli coś może pójść źle, to prędzej czy później pójdzie. Jak to ja mówię, jeśli coś może pójść źle, to pójdzie w najgorszym możliwym momencie.

- MediaTek ma moim zdaniem bardzo dobry mechanizm rozliczania programistów. Jeśli coś zepsujesz, to po prostu musisz to naprawić. Nawet jeśli u ciebie jest czwarta rano w sobotę xD

- Naoglądałem się mnóstwo „dziwnych” problemów, w stylu problemy z cache lub z bugi w HW.

- Przez ostatnie 5 lat, MediaTek wypuścił rodzajów 38 chipów (plus dwa chipy testowe, które nigdy nie wyszły z labu), na których śmiga mój soft.

- Mimo że jak na europejskie standardy pracuję bardzo dużo (czasem nawet około 60 godzin tygodniowo), nie czują się wykorzystywany. Wręcz przeciwnie, jestem pewien, że moja praca prędzej czy później zostanie wynagrodzona.

- W wielu zachodnich korporacjach, im wyżej postawiony manager, tym większy przeciętny inaczej, oderwany od rzeczywistości. W MediaTeku jest odwrotnie.

- Spec 3GPP jest naprawdę spieprzony xDDD

#programowanie #programista15k #pracait
  • 53
  • Odpowiedz
Poza tym, na początku 2023 szef wszystkich szefów powiedział wprost, że pomimo niższej kryzysu nikt nie zostanie zwolniony. I słowa oczywiście dotrzymał.


@groman43: Kierownictwo wtedy moglo tak mowic, bo wyniki finansowe MediaTek za 2022 byly najwyzsze w historii. Ale wyniki za 2023 sa bardzo slabe. W skrocie rezultaty sa blizsze wynikom z roku 2020 i nie maja zadnego porownania do lat 2021 lub 2022. Lepiej trzymaj karton pod biurkiem.
  • Odpowiedz
  • 0
@briskmann: Owszem, ogółem 2023 nie był udany, ale wyniki za Q4 2023 jak i Q1 2024 pozytywnie wszystkich zaskoczyły. Nie mam czego się bać, ani za bardzo miejsca na karton pod biurkiem.
  • Odpowiedz
@groman43: Czyli robisz 60h/w, za ~100k Eur rocznie? Jest niby ok, ale to nie jest warte poltora etatu, troche zluzuj mirek lub poszukaj kogos kto naprawde to doceni. Embedded uczy pokory na tyle, ze malo specjalistow chce sie nim zajmowac, a i AI raczej z buta nie wjedzie w te dzialke za szybko.
Co do atmosfery i podejcia to mam mile wspomnienia ze wspolpracy z MT, zawsze sluchali co sie ma
  • Odpowiedz
Premie również są grubo powyżej średniej.

Tajwańskie firmy dużo wymagają, ale również dużo dają w zamian. Kiedy w 2020 roku firma po raz pierwszy w historii osiągnęła 10 milardów USD przychodu, każdy etatowy pracownik dostał 100 000 NTD dodatkowej premii.


@groman43:
- dużo dają w zamian
- premie grubo powyżej średniej
- 12k PLN premi

No chyba nie.

Zarabiam grubo ponad średnio w devie w UK.


Ja zarabiam grubo ponad średnią
  • Odpowiedz
  • 1
Czyli robisz 60h/w, za ~100k Eur rocznie?


@BassGru: Spokojnie.

@Strus 12k PLN dodatkowej premii dla każdego pracownika. Dla ludzi z Tajwanu to była niezła kasa. Poza tym, zgodnie z moją umową dostaje dwie premię w roku. Ponieważ Tajwan ma swój wyjątkowy status i rozliczenie podatków byłoby wrzodem na tyłku, nie dostaje akcji. Natomiast zgadzam się z Tobą, że z długimi godzinami w pracy trzeba umieć sobie poradzić, bo inaczej to może
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

bardzo dobry mechanizm rozliczania programistów. Jeśli coś zepsujesz, to po prostu musisz to naprawić. Nawet jeśli u ciebie jest czwarta rano w sobotę


@groman43: tutaj już ogarnąłem, że to 100% bajt xD
  • Odpowiedz
60h tygodniowoo o panie to Ty od kompa chyba nie odchodzisz. Oby chociaz sie dobrze wynagradzali, bez 2 z przodu na czysto netto (w PLN) to nawet nie ma dyskusji mam nadzieje.


@Milo900: w sensie 200k? bo 20k to sie ma w polskich kontraktorniach robiac po 20h tygodniowo (albo i nie) a nie 60h xD
  • Odpowiedz
@groman43: widać że twój tajwański ciemiężca ładnie sprał ci mózg. Zasuwasz jak niewolnik, jeszcze go chwalisz za to i wierzysz w jakąś czekającą na ciebie nagrodę kiedyś. Powodzenia tylko żeby zderzenie się z rzeczywistością bolało jak najmniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@groman43 ochłoń człowieku, wnioski które tutaj wypisujesz zachowaj dla siebie, odbiór tego jest taki że jesteś bucem i zwyczajnie chwalipięta dyskredytując innych bo piszą CRUDy, a ja się pytam co ci do tego? Co to znaczy że rynek w Polsce jest nudny? Jeśli pracujesz dla kogoś to jesteś pracownikiem i wykonujesz zlecona pracę, jak ci się nudzi to dlaczego nie napiszesz swojego rozwiązania i nie znajdziesz odbiorcow tego produktu?
  • Odpowiedz